În cadrul consultărilor publice avute cu reprezentanţii mediului de afaceri, pe tema bugetului pe 2016, primarul Dragoş Chitic a declarat că a purtat, miercuri, o discuţie cu reprezentanţii dezvoltatorului Mega Mall-ului de pe terenul fostei fabrici SIL Foresta, New Europe Property Investments (NEPI), şi aceştia au precizat că în primăvară vor demara lucrările de construire a mallului. Tot ei au dat asigurări că până la sfârşitul acestui an, mall-ul din Piatra-Neamţ va fi inaugurat. Primăria va sprijini investitorul pentru obţinerea avizelor şi autorizaţiilor necesare.
„Sunt speranţe îndreptăţite să avem în curând un Mega Mall în Piatra-Neamţ, în cartierul Precista. Miercuri am avut o discuţie telefonică cu reprezentantul investitorului care mi-a confirmat că fac toate eforturile să demareze construcţia în primăvara acestui an şi estimează să o inaugureze la finele anului în curs. Am dat asigurări că vor găsi sprijin şi deschidere la Primăria Piatra-Neamţ, că voi susţine derularea proiectului şi e posibil să avem chiar o întâlnire în perioada următoare.
Consider că oraşul nostru merită un astfel de centru comercial care va genera locuri de muncă şi va reprezenta un punct de atracţie. E un lucru bun pentru oraşul nostru, pentru forţa de muncă, pentru mediul de afaceri. Reprezentanţii investitorului vor găsi în Primăria Piatra-Neamţ un partener corect care îi va sprijini în realizarea acestei investiţii“, a declarat primarul Dragoş Chitic.
Profitând de oportunitate, oamenii de afaceri au venit şi ei cu câteva propuneri pentru primar: realizarea unor investiţii care să sprijine dezvoltarea mediului de afaceri din Piatra-Neamţ, cum ar fi un incubator de afaceri şi un centru de afaceri multifuncţional; menţinerea unei politici fiscale locale care să stimuleze mediul de afaceri şi care să încurajeze firmele să facă producţie în Piatra-Neamţ etc.
(Ioana CALIŢCHO)




”Primaria va sprijini investitorul”…da pe prostii care fac afaceri in acest oras de ani de zile,si contribuie la PIB localitatii platind taxe si impozite la zi NU AI DE GAND SA-I SPRIJINI! Un individ din teapa lu’ pinalty, care a luat spaga dand acord de functionare unui mamut ”n.n. kaufland” in mijlocul orasului,ingropand afacerea a mii de nemteni.Tot la fel, se doreste distrugerea afacerilor mici locale,”de dragul” investitorilor care vin ”sa investeasca” cand de fapt au interes sa traga banii ce au mai ramas din acest oras.Bai cap de gasca,daca vrei functia de primar, gandeste-te la investitori care vin sa PRODUCA ceva, nu care sa acapareze.Oameni de 2 lei,pusi sa ”ne conduca”…