Sâmbătă dimineaţă, pe la ora 6, poliţiştii Secţiei Rurale Târgu-Neamţ şi doi elevi ai Şcolii de Agenţi „Vasile Lascăr“ Câmpina au observat o autoutilitară care a oprit brusc pe Drumul Naţional 15C, în comuna Brusturi, iar şoferul (un sucevean în vârstă de 29 de ani) a început să se deplaseze pedestru. El avea în maşină 4,42 metri cubi de cherestea fără acte. Când i s-a cerut să prezinte poliţa RCA, individul le-a oferit oamenilor 600 de lei ca să fie lăsat în pace. Poliţiştii au refuzat mita şi au informat Serviciul Judeţean Anticorupţie. Lemnul a fost confiscat, şoferul a primit o amendă de 6.000 de lei şi este cercetat penal. (Mihai SAVA)



