Au arbitrat: Istvan Kovacs –  Imre Laszlo Bucsi şi Alexandru Vodă

Petrolul: Pecanha – Alcenat, Geraldo, Gerson, Satli – De Lucas, Filip – Priso (46 Albin), Astafei (81 Nepomuceno), Teixeira – Tamuz (90^1 Ipsa). Antrenor:

Ceahlăul: Calancea – Dumitraş, Marc, Ichim, Slavickas – Onciu, Tăbăcariu (77 A. Pavel) – Gheorghiu (46 Popadiuc), Ştefănescu, Chitoşcă (71 Margină) – Cârjan. Antrenor: Florin Marin.

Cartonaşe galbene: Ichim (14), Dumitraş (74) / Astafei (36), Tamuz (60),

Teixeira (66)

Cum s-a marcat:

1-0 min. 24: de lângă Dumitraş, Geraldo a deschis scorul cu o lovitură de cap, de la 8 metri, după un corner executat de pe partea dreaptă de Teixeira;

2-0 min. 86: Tamuz face o cursă pe partea stângă, intră pe centru fără să fie deposedat de fundaşii pietreni, iar de la 13 metri şutează în colţul din stânga lui Calancea, fără speranţe pentru portarul Ceahlăului.

Filmul meciului:

min. 10: Ichim deviază în corner şutul lui Astafei din interiorul careului pietrean; în urma loviturii de colţ, Ge-raldo a avertizat tabăra pietreană, înaintea golului marcat, reluând bine cu capul, pe spate spre colţul lung, mingea ocolind atât de puţin bara din dreapta lui Calancea;

min. 28: Teixeira i-a pasat lui Tamuz, ultimul a înşirat mai mulţi adversari pe linia de 16 metri, a şutat la poartă, dar mingea a fost deviată peste transversală;

min. 38: Astafei ratează în două rânduri marcarea golului doi al formaţiei sale, la ultima ocazie şutând pe lângă poartă din marginea careului mic, după o pasă scurtă a lui Tamuz;

min. 45^1: şutul lui De Lucas, din marginea careului de 16 metri pietrean a dus mingea razant de bara din stânga porţii lui Calancea;

min. 47: ajuns în faţa lui Dumitraş, în careul mic al oaspeţilor, în locul unui şut la poartă, Satli a preferat un dribling în plus şi a fost blocat;

min. 52: prima oportunitate de gol a Ceahlăului i-a aparţinut lui Ştefănescu, însă şutul acestuia, de la aproximativ 30 de metri, a fost reţinut de Pecanha în doi timpi.

min. 55: Popadiuc putea restabili egalitatea, dar şutul acestuia, din numai 10 metri (poziţie centrală), a fost blocat de acelaşi Pecanha;

min. 56: Marc iroseşte o ocazie foarte mare de gol, când Chitoşcă a centrat în forţă dintr-un corner de pe partea dreaptă iar căpitanul Ceahlăului a întârziat la întâlnirea cu balonul, pe care trebuia să-l împingă în poartă, cu piciorul stâng, de la numai 3 metri;

min. 78: Filip pasează pe culoar, în banda dreaptă pentru Tamuz, ultimultrage la poartă, în diagonală de la 8 metrri, Calancea respinge providenţial după care Satli şutează de la marginea careului de 16 metri, în plasa laterală;

min. 84: ajuns în mijlocul careului de 16 metri într-o poziţie foarte bună de gol, Tamuz a ratat întâlnirea cu mingea, pe care doar a şters-o cu capul;

min. 90^3: Pecanha deviază peste transversală şut lobat al lui Onciu, de la peste 30 de metri lateral dreapta.

Asemeni conducătorilor grupării, nici echipa Ceahlăului nu şi-a putut face un cadou frumos, luni seară, odată cu momentul aniversării clubului pentru cei 95 de ani de existenţă. În meciul care a încheiat etapa cu numărul 11 din tur, reduta încropită de Florin Marin a rezistat numai o jumătate de repriză pe OZN Arena „Ilie Oană“ din Ploieşti. Plecaţi cu gânduri mari, de a mai produce o surpriză după „bomba“ detonată în fieful campioanei, ai noştri au fost reduşi repede la tăcere.

După 11 etape deja consumate în tur, cu doar 12 puncte strânse, Ceahlăul a ajuns exact pe primul loc ce ar asigura menţinerea în Liga 1, din vară, la terminarea campionatului.

Înghesuiţi pe teren de adversari, iar la pauză, de reproşurile lui Marin

Debutul meciului de acum două zile a însemnat un adevărat asediu al gazdelor, asupra careului nemţean. „Vom ataca din toate poziţiile pentru a asedia cazemata pietrenilor!“, îşi avertizase fosta echipă, înaintea disputei de pe teren, antrenorul Gigi Mulţescu. Ceahlăul a scăpat numai cu 1-0 la pauză. Asta, pe fondul lipsei de şansă sau de concentrare a vedetelor care se înghesuie pe un loc de titular în formula petrolistă. Prima repriză a fost un adevărat calvar pentru Marc şi compania. Înghesuiţi în propria treime, ai noştri au mai putut respira abia pe durata minutelor de odihnă. Şi atunci, „cu porţia“, între reproşurile venite ca un tunet din partea vulcanicului tehnician Florin Marin.

Ştefănescu, Popadiuc, Marc şi Onciu, strădanii în zadar

La reluare, pauza părea să fi reprezentat acel moment prielnic pentru pietreni, care au îndrăznit mai mult. Ceahlăul a avut chiar şi oportunitatea de a-şi egala, pe tabelă, partenera de joc, numai că ghi-nionul s-a ţinut precum scaiul de Ştefănescu, Popadiuc şi Marc, în seria de ocazii din minutele 52, 55 şi 56. Ameninţaţi că nu vor avea linişte dacă nu termină meciul înaintea finalului minutelor regulamentare, găzarii au punctat golul doi după o fază de antrenament, în care Tamuz a făcut ce a vrut cu naiva defensivă a Ceahlăului. „În prima repriză, am avut o prestaţie slabă. Petrolul ne-a ţinut sub presiune, ne-a forţat să greşim. Indiferent ce va fi, eu am încredere în potenţialul acestor băieţi tineri de la Ceahlăul“, a spus la finalul partidei Florin Marin. De partea cealaltă, Gigi Mulţescu s-a lăudat cu plusul va-loric al propriului grup, fără a uita să aprecieze hărnicia echipei nemţene.

Urmează derby-urile cu Astra şi CSMS Iaşi

Pentru cele două adversare de luni seară, runda imediată pregăteşte confruntări speciale. Petrolul urmează să joace împotriva Astrei, în vreme ce ai noştri se pregătesc să înfrunte, pe teren propriu, codaşa CSMS Iaşi în derby-ul Moldovei. Disputa respectivă semnifică o posibilitate excelentă pentru formaţia nemţeană să mai câştige trei puncte, în cazul celei de-a doua victorii pe teren propriu. La rândul lor, ieşenii vor forţa pe Borzoghean cel dintâi succes al lor „afară“, în acest sezon de Liga 1. Ceahlăul – Iaşi se joacă sâmbătă, de la ora 16. (Ciprian AVĂDANEI)