Patru au fost pugiliştii pietreni care au reuşit, prin prestaţie şi rezultate, să urce pe podimul de premiere al întrecerii galei Cupei României la box. Rezervat categoriei de vârstă 17-18 ani, evenimentul s-a desfăşurat în perioada 19-22 aprilie în sala mică a Polivalentei pietrene. Competiţia a reunit la start 150 de competitori, repartizaţi la zece categorii de greutate. Dintre elevii profesorului Gabriel Câmpescu de la echipa Fundaţiei „Boxul Nemţean“, pugiliştii Florin Simion (la categoria 75 kg) şi Alberto Biro (la categoria 81 kg) şi-au câştigat toate meciurile şi implicit trofeul Cupei României, pe culoarul secţiunii unde au fost repartizaţi. La rândul lor, sportivii Eduard Jipeanu (52 kg) şi Alexandru Frumosu (69 kg) au completat numărul medaliilor adjudecate de tabăra pietreană, pe durata evenimentului sportiv de săptămâna trecută.
La categoria 56 kg, Anton Ilinescu a pierdut încă din turul preliminar, fiind defavorizat de arbitri. Şi Marcel Călăraşu ar fi putut ajunge mai sus în clasamentul general la ca-tegoria sa de greutate (semiuşoară, 64 kg), secţiune unde s-au înscris 22 de concurenţi. Pietreanul a fost învins în turul II chiar de câştigătorul categoriei, stelistul Claudiu Pălădoiu, component al lotului naţional şi medaliat la europenele de tineret. „Sunt rezultate frumoase care arată că la noi, la Piatra-Neamţ, se munceşte mult şi avem ta-lente. Meciurile au fost de bun nivel tehnic. Toată lumea ne-a spus că totul a decurs la superlativ din punct de vedere organizatoric“, a conchis antrenorul Gabriel Câmpescu.
Gala Cupei României destinată categoriei tineret a reprezentat al treilea eveniment naţional de acest gen desfăşurat la Piatra-Neamţ de reprezentanţii Fundaţiei „Boxul Nemţean“. Precedentele competiţii pugilistice au fost: Campionatul Naţional pentru Tineret – Speranţe Olimpice (2013) şi Campionatul Naţional pentru Seniori (2014). Totodată, întrecerea Cupei României la box a fost şaptea competiţie specifică după cele dotate cu „Trofeul Ceahlăul“ şi organizate în 2012, 2013 şi 2015 şi „Trofeul 1 Mai“ din 2014.
Într-un clasament neoficial al medaliilor obţinute, echipa Fundaţiei „Boxul Nemţean“ a ocupat, alături de SCM Bacău, locul al doilea la gala Cupei României pentru tineret, după clubul din Călăraşi. (C. AVĂDANEI)



