Autorităţile locale trag tare să termine străzile pe care s-a început asfaltarea, anul acesta, nu de alta, dar vine figul şi vor trebui oprite, obligatoriu, toate lucrările. În prezent, angajaţii Publiserv lucrează, încă, pe straga Gheorghe Asachi (în Văleni). Acolo, asfaltarea a fost finalizată, dar se lucrează la ridicarea căminelor. La fel şi pe strada Pârâul Sarata, unde asfaltarea a fost finalizată, se lucrează la ridicarea căminelor. O lucrare nouă începută este asfaltarea străzii Humăriei, în cartierul Sarata. În prezent a fost realizată canalizarea pluvială în proporţie de 90%, iar începând de pe 20 octombrie se lucrează la pregătirea terenului pentru asfaltare. Termenul avansat de autorităţi pentru finalizarea asfaltării pe Humăriei este 15 noiembrie. Strada Arcului a fost şi ea asfaltată, mai rămânând de realizat trotuarul de pe partea dreaptă. Trotuarul către Sala Polivalentă a fost realizat în procent de 70% , lucrările apropiindu-se de final cam pe 10 noiembrie. S-a început săptămâna aceasta refacerea fântânii arteziene din zona Hotelului Central, stadiul execuţiei fiind de 90%; fântâna arteziană de la Muzeul de Istorie, stadiul lucrărilor fiind la jumătate. În rest, autorităţile pregătesc străzile pentru iarnă, se lucrează zilnic cât timp vremea va permite.
(I. CALIŢCHO)




Zona Praktiker e tot denivelata pe o parte nu se poate face ceva ?