La Şcoala gimnaziala nr. 2 Piatra-Neamţ, de Ziua Mondială a Apei s-au desfăşurat acţiuni reunite sub deviza „Apa şi dezvoltarea durabilă“
Elevii claselor a V-D si VI-B au pregătit şi derulat o activitate sub forma unei sesiuni de referate, materiale realizate în Power Point, postere cu imagini despre apă şi importanţa ei pentru sănătatea planetei. Participanţii au distribuit ecusoane şi pliante elevilor din şcoală şi cadrelor didactice. Materialele prezentate au vizat problema apei, importanţa ei pentru sănătatea planetei, pentru viaţă, rolul apei în organism, utilizarea apei de către oameni, probleme de poluare, dezastre provocate de inundaţii. Pe lângă referate şi portofolii cu proiecte despre apă, s-au purtat discuţii interesante despre apă, mediu şi natură.
În paralel, elevii claselor a VIII-a au realizat o expoziţie de desene.
Au coordonat activităţile elevilor profesoarele Victoriţa Spiridon şi Doina Petrescu (în calitate de coordonator Eco -Şcoala), supervizor fiind-le directoarea Ermilia Chiruţă.
(Liviu ILIE)



