Şcoala 2 Piatra-Neamţ – tărâmul Apei

Data:

La Şcoala gimnaziala nr. 2 Piatra-Neamţ, de Ziua Mondială a Apei s-au desfăşurat acţiuni reunite sub deviza „Apa şi dezvoltarea durabilă“

Elevii  claselor a V-D si VI-B au pregătit şi derulat o activitate sub forma unei sesiuni de referate, materiale realizate în Power Point, postere cu imagini despre apă şi importanţa ei pentru sănătatea planetei.  Participanţii au distribuit ecusoane şi pliante elevilor din şcoală şi cadrelor didactice. Materialele prezentate  au vizat problema apei, importanţa ei pentru sănătatea planetei, pentru viaţă, rolul apei în organism, utilizarea apei de către oameni, probleme de poluare, dezastre provocate de inundaţii. Pe lângă referate şi portofolii cu proiecte despre apă, s-au purtat discuţii interesante despre apă, mediu şi natură.

În paralel, elevii claselor a VIII-a au  realizat o expoziţie de desene.

Au coordonat activităţile elevilor profesoarele Victoriţa Spiridon şi Doina Petrescu (în calitate de coordonator Eco -Şcoala), supervizor fiind-le directoarea Ermilia Chiruţă.

(Liviu ILIE)

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.
Captcha verification failed!
Scorul utilizatorului captcha a eșuat. va rog sa ne contactati!
 ADF
 ZENYTH
 DANIROM

Ultimele ştiri

Articole asemănătoare
Alte articole

Axialul, acoperit de aluviuni după ploile din ultima perioadă

În urma precipitaţiilor abundente din ultima săptămână, unele porţiuni...

Patru ore de luptă cu flăcările la Ion Creangă

Din cauza unui coş de fum deteriorat, în dimineaţa...