8.5 C
Piatra Neamț
sâmbătă, octombrie 11, 2025
AcasăSocialPrimăria vrea mai multă siguranţă pe străzi

Primăria vrea mai multă siguranţă pe străzi

Date:

Joi, 5 ianuarie, primarul Dragoş Chitic a convocat prima şedinţă de Ordine Publică din acest an, constituită la nivelul municipiului Piatra-Neamţ.

În cadrul întâlnirii s-a realizat un bilanţ al activităţii din 2016 şi s-au stabilit priorităţile pentru anul 2017 în vederea creşterii siguranţei şi ordinii pe străzile din oraş. O prioritate o constituie suplimentarea patrulelor de Poliţie Locală şi colaborarea cu celelalte instituţii cu atribuţii în asigurarea siguranţei cetăţeanului.

„Vom continua şi în acest an să creştem numărul de poliţişti locali pe stradă în patrule care să acopere toate cartierele oraşului, pentru ca cetăţenii din Piatra-Neamţ să se simtă în siguranţă şi pentru a preveni comiterea faptelor antisociale.

Vom continua şi vom extinde protocolul de colaborare cu Poliţia Municipiului Piatra-Neamţ şi Inspectoratul de Jandarmi Judeţean Neamţ şi vom realiza acţiuni comune pe linia combaterii cerşetoriei şi a distrugerii  bunurilor publice. Ne dorim  ca în anul 2017 să suplimentam  numărul camerelor de supraveghere video prin amplasarea de noi dispozitive în zonele în care se produc frecvent încălcări ale legii“, a declarat Dragoş Chitic.

(Roxana ZAHARIA)

Ultimele știri 🗞

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.