Ţinutul zimbrului, localitatea Vânători-Neamţ, a scris o nouă filă de istorie, la finele săptămânii, când întreaga comunitate căreia i s-au alăturat fii ai satului veniţi de pretutindeni, oameni marcanţi ai medicinii şi ai agriculturii româneşti, au sărbătorit împreună tradiţionala „Zi a comunei“ Zona de o rară frumuseţe, cu adânci rădăcini istorice şi încărcată de spiritualitate, şi de leagăne de legendă, a fost gazda unor manifestări cum nu des pot fi întâlnite. Gazdele manifestării, Primăria şi Consiliul Local Vânători-Neamţ, au avut oaspeţi de seamă din Republica Moldova, prestigioşi medici din ţară, reprezentanţi ai Academiei de Ştiinţe Agricole şi Silvice, ai Societăţii „Avram Iancu“ din Arad şi ai Ligii Culturale pentru Unitatea Românilor de Pretutindeni, pe cei ai Forumului Montan din România şi, nu în ultimul rând, importanţi sfinţi părinţi care slujesc în locaşurile din Vânători-Neamţ.
„Îmi doresc să fiu sănătoasă ca să pot munci pentru vânătorenii mei“
„Ziua comunei Vânători-Neamţ“, aflată la a XI-a ediţie, a luat startul la orele prânzului, când un impresionant sobor de clerici a ţinut o slujbă dedicată Sfintei Teodora de la Sihla, iar la finalul acesteia stareţul Mănăstirii Neamţ, Benedict Sauciuc, a ţinut o cuvântare: „Prin bunăvoinţa doamnei primar a fost aleasă «Ziua comunei Vânători-Neamţ» în prima duminică după Sfânta Maria. Este o bucurie să fim aici împreună sub oblăduirea Sfintei Cuvioase Teodora de la Sihla. Ştim cu toţii viaţa Sfintei Teodora, că s-a născut aici, a plecat în munţii Buzăului şi apoi s-a întors la noi. Putem spune că întreaga ţară, întreaga Moldovă este o cetate de sfinţi. Numai în judeţul Neamţ avem aproape de 50 de altare“.
Manifestarea a continuat cu un veritabil simpozion, în care oameni valoroşi din diferite domenii au făcut scurte expuneri despre rea-lizările pe care le-au avut. La finalul discursurilor, toţi au fost de acord că participă la o manifestare fără seamăn a cărei organizatoare, Maria-Adriana Petrariu, primarul comunei, este gazda perfectă.
„Aşa cum ne-am obişnuit deja, prima duminică după postul Sfintei Maria, din luna august, comuna Vânători Neamţ îşi sărbătoreşte ziua, zi dedicată Sfintei Teodora care provine din comuna noastră şi pentru care noi, toţi locuitorii comunei, îi mulţumim pentru tot ajutorul. Să ne rugăm în continuare cu preacucernicii şi preacuvioşii părinţi Sfintei Teodora şi Bunului Dumnezeu să ne ţină sănătoşi şi în putere. Mă simt bogată din punct de vedere spiritual şi mi-aş dori ca fiecare din cei prezenţi la această sărbătoare să simtă binecuvântarea Sfintei Teodora. Îmi doresc să fiu sănătoasă ca să pot munci pentru vânătorenii mei, să le fac viaţa mai uşoară. Iar atunci când pui dragoste în ceea ce faci, totul este mai uşor“, a spus primarul comunei Vânători-Neamţ, Maria-Adriana Petrariu.
„Felicitări pentru ceea ce reuşit să faceţi“
Profesorul doctor Radu Rey, preşedinte al Comisiei de Montanologie a Academiei de Ştiinţe Agricole şi Silvice, fondatorul Forumului Montan Român, a su-bliniat importanţa solidarizării comunităţilor montane: „Acum zece ani, ca urmare a orientării ONU, s-a deschis poarta special pentru îmbunătăţirea vieţii populaţiei de la munte din întregul mapamond. Atunci şi noi românii am înfiinţat Forumul Montan din România, la care am onoarea să fiu fondator. Lupta e dificilă, grea, de multe ori nu suntem înţeleşi, solidari. În jurul nostru sunt fenomene economice, sociale, care se răsfrâng asupra gradului de sărăcie a populaţiei montane, a părăsirii munţilor de către tineri, a scăderii numărului de animale, a pierderii îngrăşămintelor organice, a pierderii calităţii florei. Agricultura montană este foarte diferită prin modul în care se produce şi prin ţinta pe care o are pentru că muntele numai prin ca-litate îşi poate găsi orizontul şi poate îmbunătăţi situaţia celor care sunt sarea pământului, celor care mulg vaca, oaia, care ne ţin pe toţi. Căci noi fără ei nici nu puteam exista. Lor le aduc oma-giul Formului Montan din România, în primul rând. Munţii sunt o permanenţă a ţării noastre, iar această nevoie de solidarizare este o problema de permanenţă si nu una conjuncturală. Doamna primar Maria-Adriana Petrariu s-a implicat ferm, fiind membră în Consiliul Naţional al Muntelui, ca şi părintele Mihoc de la Mănăstirea Neamţ, cu care am fondat Consiliul Naţional al Muntelui. Feliciări pentru ceea ce reuşit să faceţi!“.
„Vă admir pentru tot ce-aţi făcut aici“
Profesorul doctor Mircea Buruian, şeful Clinicii de Radiologie şi Imagistică din Târgu-Mureş, şi-a exprimat admiraţia faţă de primarul Maria-Adriana Petrariu care a reuşit să transforme localitatea Vânători-Neamţ într-o comună europeană: „Vă admir pentru tot ce-aţi făcut aici, în această localitate binecuvântată de Dumnezeu. Schimbările sunt vizibile de la un an la altul şi o felicit pe doamna primar pentru toate realizările. Trebuie să spun că am prins drag de monografia comunei. Este o lucrare de excepţie şi îl felicit pe autorul cărţii, domnul Florean, pe doamna primar şi pe toţi ceilalţi implicaţi, pentru sacrificiile şi eforturile ca această monografie să fie tipărită.
Trebuie să anunţ întreaga comunitate că acţiunea începută de mine anul trecut, de dotare a Clinicii de Radiologie şi Imagistică cu aparatură de foarte înaltă performanţă a ajuns la final. În momentul de faţă am ajuns la nivelul pe care ni l-am dorit. Do-cumentaţia radiologică de la clinica noastră din Târgu-Mureş este foarte bună iar investigaţiile de specialitate nu mai trebuie repetate. Asta o spun pacienţii, nu eu“.
„Aici sunt oameni gospodari“
Doctorul Ioan Bârliba, directorul Spital Clinic Judeţean de Urgenţe „Sfântul Spiridon“ din Iaşi, fiu al comunei Vânători-Neamţ, i-a înmânat Mariei-Adrianei Petrariu, primarul comunei, o distincţie în semn de preţuire: „În urmă cu 35 de ani plecam din acest sat să-mi găsesc rostul în viaţă. Bunul Dumnezeu a orânduit ca timp de zece ani să conduc cel mai mare şi mai performant spital din zona Moldovei, şi de ce nu, din întreaga ţară: Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţe «Sfântul Spiridon» Iaşi. Pentru mine este o mare onoare. Vin cu drag în comuna Vânători-Neamţ şi constat că, de la un an la altul, cetăţenii au parte tot mai mult de lucruri bune şi frumoase: apa trasă lângă casă, canalizarea aproape, gazul metan adus la uşă. Asta înseamnă prosperitate, înseamnă că aici sunt oameni gospodari. De ziua noastră, a vânătorenilor, doamnei primar, tuturor locuitorilor comunei, le doresc să fie foarte sănătoşi. Iar în semn de preţurire, în numele meu personal si al spitalului pe care îl conduc, vreau să fac întregii comunităţi un mic dar. Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţe «Sfântul Spiridon» acordă comunei Vânători-Neamţ, distinşilor locuitori şi destoinicei doamne primar care-i conduce şi îi reprezintă cu mare cinste, sigla reprezentativă a cele mai mari şi mai performante unităţi spitaliceşti din Moldova. La mulţi ani, comuna Vânători-Neamţ, la mulţi ani, vânătoreni!“.
Radu Ille, Andreea Bănică şi Alexandra Ungureanu & Crash întreţinut distracţia
La „Ziua comunei Vânători“ au fost lansate două volume: „Monografia comunei Vânători-Neamţ“, autor învăţătorul Neculai Florean, şi „Agonia cuvintelor“, autor Mihai Mocănaşu. După care au fost sărbătorite zece cupluri care au împlinit 50 de ani de căsnicie, iar familia Lica Maria şi Ioan Vâju a fost premiată pentru cei 60 de ani de căsătorie. Sărbătoriţi au fost şi cei 68 de copii care s-au născut în perioada august 2015 – august 2016, dar şi zece elevi cu rezultate deosebite la învăţătură, primind recunoştinţa întregii comunităţi şi, bineînţeles, premii. Apoi, pe scenă au urcat artişti ai ansamblurilor folclorice din zonă, dar şi din împrejurimi, corurile „Vânătorii lui Ştefan cel Mare“ şi „Diamond“, trupele de dans „Ardent“, „Sens-Dens“, „Româncuţele“, iar renumiţi cântăreţi de muzică populară au încins hora şi spiritele în numele distracţiei. Şi-au dat concursul: Polina Gheorghe, Mihaela Gurău, Ion Cuciuc, Bogdan Iftimie şi îndrăgitul interpret Radu Ille. Seara a fost dedicată tinerilor care au avut ocazia să le vadă „pe viu“ pe Andreea Bănică şi Alexandra Ungureanu & Crush. Ediţia a XI-a a „Zilei comunei Vânători“ s-a încheiat cu spectaculoase focuri de tabără şi de artificii.
(Natalia RÎŞTEI)



