l băieţii de la „Municipal“ înfruntă în capitală pe CSM Bucureşti, iar fetele de la Unic primesc vizita Medicinei Tg. Mureş, în Polivalenta pietreană (ora 18)
O nouă rundă, a 15-a a sezonului în curs (intermediară) este programată astăzi în cadrul campionatului Diviziei A1 de volei. În secţiunea rezervată băieţilor, echipierii de la CV Municipal-LPS Piatra-Neamţ (locul 8) au parte de o misiune dificilă în capitală, pe terenul unei formaţii mai bine poziţionată în clasamentul la zi. CSM Bucureşti (locul 5) are de partea ei prima şansă în adjudecarea succesului la vizita alor noştri. La rândul lor, elevii profesorului Dan Gavril au ajuns de ieri în capitală, hotărâţi să răstoarne calculele hârtiei.
Fără Lupu, dar hotărâţi să câştige
„Ne vom lupta pentru fiecare punct al partidei“, promite directorul Constantin Niţă. În meciul programat să înceapă de la ora 17 în sala Agronomia din Bucureşti (incintă puţin mai mare decât Sala Sporturilor Ceahlăul din Piatra-Neamţ), pietrenii nu se vor putea baza pe serviciile lui Ştefan Lupu. Accidentat, acesta nu a putut fi refăcut în timp util pentru a intra astăzi să-şi ajute colegii în teren. Trupa pietreană forţează câştigarea cât mai multor seturi prin forţa de joc şi elanul tineresc al „principalilor“ Pavel – Mocanu. „Depindem foarte mult de forma şi inspiraţia lor, dar ştim că putem tranşa chiar succesul de partea noastră“, adăuga diriguitorul „Municipalului“ pietrean. Partida de volei băieţi între CSM Bucureşti şi tabăra pietreană va fi arbitrată de cuplul Lucian Năstase – Florin Dimachi, iar ca observator de joc va oficia Marian Păuşescu.
Unic – Tg. Mureş, „joc decisiv“ pentru pietrence
La feminin, tot astăzi, în cadrul aceleiaşi runde cu numărul 15 se joacă partide intersante pentru reaşezarea configuraţiei clasamentului. De la obişnuita oră de volei, 18, în Sala Polivalentă pietreană, voleibalistele de la Unic (locul 11 din totalul celor 12 competitoare înscrise în campionat) au parte de un „meci decisiv“, cum l-a intitulat antrenorul Marian Constantin.
Ca adversară vine Medicina Târgu-Mureş (locul VI), echipă care a pornit stagiunea nou de campionat în ideea de a face pasul către grupul formaţiilor înscrise în lupta pentru medalii: play-off. „Trebuie să ne revenim psihic, mental şi să schimbăm faţa acestei echipe“, adăuga antrenorul de la CV Unic, după înfrângerea scurtă suferită sâmbătă la Târgovişte, într-o oră şi 13 minute. Meciul de astăzi al fetelor între Unic şi Medicina Târgu-Mureş va fi arbitrat de brigada N. Marin şi G. Grădinaru, iar ca observator FRV a fost delegat Viorel Manole.
Programul celorlalte jocuri ale etapei arată astfel:
* masculin: Banatul Caransebeş – Municipal Zalău / Arcada Galaţi – Tomis Constanţa / Phoenix Şilmeul Silvaniei – Unirea Dej / Explorări Baia Mare – Steaua Bucureşti / Dinamo Bucureşti – SCMU Craiova.
* feminin: CSM Bucureşti – SCMU Craiova / CSM Satu-Mare – CS U. Cluj-Napoca / Dinamo Bucureşti – Penicilina Iaşi. Partida CSM Târgovişte – CS Volei Alba Blaj s-a terminat aseară, după închiderea ediţiei noastre, iar jocul CSM Lugoj – Ştiinţa Bacău a fost amânat pentru data de 5 martie.
(Ciprian AVĂDANEI)



