„Sărbătoarea Curţii Domneşti“ a fost un succes deosebit pentru organizatori, dar mai ales pentru publicul vizitator, ce s-a arătat încântat de toate evenimentele ce au animat, sâmbătă, platoul de la Turnul lui Ştefan. Festivalul medieval pe care Primăria Piatra-Neamţ vrea să-l transforme într-o manifestare de tradiţie, a fost ocazionat de aniversarea a 525 de ani de la prima atestare documentară a ansamblului arhitectural din centrul istoric al oraşului Piatra-Neamţ. Încă de la prânz, sâmbătă, când s-a dat startul activităţilor pregătite cu multă atenţie de organizatori, Curtea Domnească s-a animat de oameni. Pe parcursul întregii zile s-au perindat pe acolo mii de localnici şi turişti străini, ce s-au delectat urmărind măiestria ola-rilor, ori schimbul străjilor la Turnul lui Ştefan, fachirii din noapte, sau pe însuşi domnitorul Ştefan cel Mare, personificat de actorii Centrului pentru Cultură şi Arte „Carmen Saeculare“. Odată cu preluarea Turnului lui Ştefan cel Mare în gardă de către străjerii Cetăţii Neamţ s-au deschis şcolile de luptă şi atelierele meşterilor populari. Ordinul Muşatinilor a deschis expoziţia de arme, iar domniţele au delectat publicul cu fabule şi poezii. Cei prezenţi au putut face fotografii cu tronul lui Ştefan cel Mare şi în costume de boieri şi domniţe. Deschiderea oficială a evenimentului a fost făcută mai spre seară, de primarul Dragoş Chitic. „Dragi pietreni, bine aţi venit la prima ediţie a Sărbătorii Curţii Domneşti. Iată că Piatra-Neamţ se alătură oraşelor cu tradiţie în evenimente care pun în evidenţă istoria comunităţilor respective şi marcăm la prima ediţie un festival pe care ni-l dorim să devină tradiţie. Piatra-Neamţ merită acest titlu şi eu sunt deosebit de încântat să constat că pe parcursul întregii zile pe acest platou
s-au perindat mii de oameni. Prezenţa la acest eveniment a depăşit aşteptările mele şi sunt încântat de faptul că reuşim să facem un eveniment care aduce zâmbete pe buzele pietrenilor. Trăim într-un oraş frumos, cu oameni buni, în care în urmă cu peste 500 de ani Ştefan cel Mare a construit ceea ce vedem în jurul nostru: Biserica Sfântul Ioan Domnesc, Turnul, Beciurile Domneşti. Toate aceste lucruri am vrut, azi, să le punem în valoare, şi să marcăm cei 525 de ani de atestare documentară a acestei zone istorice şi cultu-rale. Trebuie, noi ca pietreni, să fim mândri de istoria noastră şi să promovăm ce avem în acest oraş„, a declarat primarul Dragoş Chitic.
De departe, cei mai încântaţi de tot ceea ce s-a organizat sâmbătă la Curtea Domnească au fost copiii, veniţi în număr extrem de mare cu părinţii, bunicii sau prietenii de joacă, să urmărească tot ceea ce se petrece sub stindardul lui Ştefan cel Mare.
După deschiderea oficială, publicul a vizionat scenetele „Apărarea tronului lui Ştefan de către străjeri“ şi „Sosirea lui Ştefan cel Mare la Curtea Domnească“, după care a urmat o serbare cu dansuri medievale şi degustare de vin. Finalul festivalului a fost marcat de un spectacol cu fachiri.
„Este ceva nemaipomenit. Mă bucur că avem şi noi la Piatra-Neamţ un aşa festival. Pentru copilul meu este o delectare ceea ce vede la Turnul lui Ştefan şi în acest mod îl pot învăţa şi istoria noastră locală“, a declarat Elena, o mămică din Piatra-Neamţ.
„Felicitări celor care au organizat această sărbătoare, e foarte frumoasă. Scoate din letargie oraşul într-un mod deosebit. Pentru mine este o reuşită şi mă bucur că le pot arăta această faţă frumoasă a oraşului nostru şi prietenilor veniţi din Giurgiu“, a declarat Vlad, un alt pietrean.
Toţi cei ce au luat parte la această mare manifestare a oraşului s-au arătat încântaţi de prima ediţie a „Sărbătorii Curţii Domneşti“, ceea ce o face ca la anul să fie şi mai ambiţioasă.
(Ioana CALIŢCHO)



