Salvatorii 

Data:

Agentul Gabriel Denis Geman şi agentul-principal Elena Georgeta Tache, de la Postul de Poliţie Moldoveni, au salvat de la moarte un bărbat care se spânzurase, luna trecută. Incidentul s-a petrecut pe 27 aprilie, când oamenii legii erau acasă la o femeie în vârstă de 37 de ani, din satul Hociungi, care se certase cu concubinul (38 de ani). Ea a chemat Poliţia şi, după ce agenţii au sosit, bărbatul s-a dus la el acasă. Când au terminat cercetările, poliţiştii au mers la acesta să-l verifice şi l-au găsit atârnând într-un ştreang făcut dintr-un cablu electric, de o grindă. L-au coborât, i-au tâiat cablul şi l-au pus într-o poziţie de siguranţă până la sosirea ambulanţei. Acum, bărbatul este în afara oricărui pericol.

„Deşi intervenţia a avut loc la finalul lunii aprilie, povestea a ajuns la noi abia recent, întrucât colegii noştri au privit gestul lor ca pe o datorie firească faţă de oameni şi comunitate. Tocmai această modestie ne-a făcut să considerăm că faptele lor merită cunoscute“, a precizat inspectorul-principal Ramona Ciofu, purtător de cuvânt al Inspectoratului Judeţean de Poliţie. (Mihai SAVA)

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.
Captcha verification failed!
Scorul utilizatorului captcha a eșuat. va rog sa ne contactati!
 ADF
 ZENYTH
 DANIROM

Ultimele ştiri

Articole asemănătoare
Alte articole

Axialul, acoperit de aluviuni după ploile din ultima perioadă

În urma precipitaţiilor abundente din ultima săptămână, unele porţiuni...

Patru ore de luptă cu flăcările la Ion Creangă

Din cauza unui coş de fum deteriorat, în dimineaţa...