Vasile Ivancea, primarul comunei Secuieni, trebuie să primească daune morale în valoare de 1.000 de lei, de la un consătean care, anul trecut, l-a înjurat şi l-a ameninţat cu moartea. Hotărârea de despăgubire a edilului a fost luată de Judecătoria Roman, la sfârşitul săptămânii trecute, când instanţa s-a pronunţat într-un dosar penal. Inculpat în acest caz, şi cel care trebuie să-i dea bani primarului, este Ioan Bejenariu. Pentru ultraj (deoarece fapta s-a petrecut când primarul era în timpul serviciului), Bejenariu a fost condamnat la patru luni de închisoare, cu amânarea executării pedepsei pe o perioadă de doi ani. Aceasta înseamnă că, în acest interval, scandalagiul nu are voie să săvârşească vreo infracţiune. În caz contrat, el va ajunge la puşcărie. Sentinţa nu este definitivă. Tot vinerea trecută (20 martie), magistraţii romaşcani au pronunţat şi condamnarea localnicului Gheorghe Vlad. Pentru uz de fals, individul a primit un an şi opt luni de închisoare, fără executare Şi în acest caz a fost stabilit un termen de încercare pentru condamnat.
(Mihai SAVA)



