Poliţiştii locali încearcă să facă ordine în parcări

Data:

În ultimele zile, poliţiştii locali din Piatra-Neamţ au pornit pe urmele şoferilor care ocupă locurile de parcare cu autovehicule cu masă maximă autorizată mai mare de 3,5 t şi cu o lungime mai mare de 5 metri şi care au ca utilitate transportul de persoane sau mărfuri.

Au identificat 16 conducători auto ce încălcau prevederile reglementărilor locale. Treisprezece dintre aceştia au fost sancţionaţi contravenţional cu avertisment, urmând ca la eventualele alte abateri să fie sancţionaţi cu amenzi, ce pot ajunge până la 2.000 de lei.

În acest context, poliţiştii recomandă deţinătorilor de autovehicule mari să nu folosească parcările din Piatra-Neamţ (fie cu plată sau de reşedinţă) pentru staţionare având în vedere faptul că prin dimensiunile lor stânjenesc circulaţia rutieră şi pietonală, respectivele parcări fiind destinate exclusiv autoturismelor.

„Constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă contravenţională ce va fi aplicată de poliţiştii locali, ocuparea locurilor de parcare cu autovehicule cu masa mai mare de 3,5 t şi/sau cu o lungime mai mare de 5 metri şi care au ca utilitate transportul de persoane sau de mărfuri“, se prevede în articolul 58, din H.C.L. 103/2023.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.
Captcha verification failed!
Scorul utilizatorului captcha a eșuat. va rog sa ne contactati!
 ADF
 ZENYTH
 DANIROM

Ultimele ştiri

Articole asemănătoare
Alte articole

Meniurile pacienţilor din spitalul nemţean, sub lupa nemţenilor de pe reţelele sociale

După zeci de ani în care Spitalul Judeţean Neamţ...

Amendat cu 20.000 de euro pentru ţigări de contrabandă

Poliţiştii Secţiei Rurale Ştefan cel Mare au oprit pentru...

S-a răsturnat în şanţ

În seara de 12 mai, pe la ora 20,...