Alexandru Ilie Airinei, un bărbat în vârst de 30 de ani, din comuna Săvineşti, îi acuză pe doi poliţişti de la Rutieră că l-ar fi agresat, în seara de 19 martie, după ce a refuzat să se legitimeze. Mai mult, omul spune că a fost dus de la Roznov la Poliţia Piatra-Neamţ, aruncat din maşină în zăpadă şi lăsat să zacă acolo vreo 20 de minute până i s-a făcut rău. Acesta a depus o plângere la Inspectora-tul Judeţean de Poliţie (IJP), soli-citând tragerea la răspundere a agenţilor rutieri în cauză. De cealaltă parte, IJP arată că bărbatul, care circula neregulamentar pe drum, nu a vrut să se legitimeze, a fost condus la sediu pentru identificare, apoi sancţionat contravenţional, după care i s-a făcut rău şi a fost transportat la spital.
„Eram în oraşul Roznov, în faţă la Peco, mergeam regulamentar pe marginea străzii când am fost oprit de un echipaj al Poliţiei, cu un MCV, care mi-a cerut să prezint documentele la control. Eu am refuzat, iar cei doi poliţişti m-au tras în maşină unde au început să mă agreseze, lovindu-mă. Eu m-am apărat cu mâinile, ei devenind şi mai agresivi. Am scos telefonul să sun la 112, pentru că am făcut un atac de panică şi nu-mi mai simţeam mâi-nile şi picioarele, având probleme de sănătate, nume-roase operaţii la urechi şi convulsii. Un poliţist m-a bruscat, mi-a luat telefonul din mână şi mi l-a aruncat în maşină. Am insistat să oprească pentru că îmi era rău, însă şi-au continuat drumul spre Piatra-Neamţ. Ajunşi la Poliţia de lângă Cuejdi, ei m-au rugat să cobor din maşină, dar eu nu puteam că abia mă ţineam pe picioare, iar atunci dânşii m-au tras din maşină forţat şi am căzut în zăpadă. Mi s-a făcut rău, dar poliţiştii m-au lăsat să zac acolo cam 20 de minute. Am chemat eu Ambulanţa, am fost luat cu targa şi dus la spital. Poliţiştii au venit şi ei cu mine la spital. Acolo am fost consultat abia după o oră, mi s-au făcut perfuzii şi am fost lăsat să plec. Recunosc că am greşit că nu m-am legitimat, dar nu trebuiau să mă bată pentru asta“, a povestit Alexandru Airinei. El a mai spus că, a doua zi, când s-a dus la sediul IJP pentru a depune plângere împotriva agenţilor care l-au abuzat s-a întâlnit cu unul din poliţiştii învinuiţi care l-ar fi întrebat, în zeflemea, ce dovezi are că a fost bătut.
Conform IJP, lucrurile s-ar petrecut în alt fel. „În zilele de 19 şi 20 martie a fost o acţiune a Poliţiei rutiere pentru depistarea şi sancţionarea pietonilor care încalcă legislaţia rutieră (per total fiind sancţionaţi 93 de pietoni). Cu această ocazie a fost depistat, în oraşul Roznov, acest bărbat care circula neregulamentar pe DN 15. Poliţiştii i-au cerut să se legitimeze, el a refuzat şi i s-a adus atunci la cunoştinţă că va fi transportat la sediu pentru identificare, ceea ce s-a şi întâmplat. Bărbatul a fost sancţionat cu avertisment pentru că circula neregulamentar pe partea carosabilă şi cu 200 de lei pentru refuz de legitimare. La sediu, acestuia i s-a făcut rău, motiv pentru care poliţiştii au chemat ambulanţa care l-a transportat la spital“, a declarat purtătorul de cuvânt al IJP.
Legat de acest incident, IJP atenţionează cetăţenii cu privire la următoarele aspecte: „În conformitate cu prevederile legale, respectiv procedurile interne, în situaţia în care o persoană refuză să se legi-timeze, poliţiştii au obligaţia de a conduce persoana la sediul instituţiei, în vederea stabilirii identităţii. În cazul nerespectării acestei dispoziţii, poliţistul este îndreptăţit să folosească forţele şi mijloacele din dotare pentru realizarea măsurii de conducere“.
(Mihai SAVA)




Saracul!!! Nevinovat l-a luat de pe strada.Din cauza problemelor la urechi pe care zice ca le are, cred ca n-a auzit cand i-au spus politistii sa se legitimeze si tot de asta cred ca nu auzea cand il claxonau masinile.
Sã le fie rusine,asa ceva se întâmplã numai în România.Sã îi batã dumnezeu pe politisti nu pe oamenii nevinovati.
Daca nu s-a legitimat ce voia sa-si ceara politistii scuze ca l-au deranjat.Nu cred ca l-au oprit asa degeaba !!!