l cei 820 de medici din judeţ şi-au delegat un reprezentant din judeţ pentru a le apăra drepturile la Bucureşti, în acest weekend
În timp ce asistenţii medicali sunt mulţumiţi de banii pe care îi vor primi în plus la leafa lunară, începând cu luna octombrie, nu acelaşi lucru se poate spune despre medici. Aceştia consideră că majorarea salarială promisă de Guvern este o jignire adusă corpului medical, medicii fiind nemulţumiţi de creşterea de salariu de 25%, venită la pachet cu promisiunea dublării salariilor până-n 2017, în mai multe etape. Atmosfera este extrem de încinsă, iar situaţia este imprevizibilă în rândul halatelor albe care ameninţă cu plecarea din sistem, ori cu protestul pentru drepturile lor. Un prim pas, medicii din judeţ l-au făcut deja. „În acest weekend, un medic care face parte din comisia Colegiului Naţional al Medicilor este delegat să meargă la Bucureşti pentru a susţine cauza noastră. Doctoriţa Letiţia Damoc va susţine drepturile celor 820 de medici de la nivelul judeţului nostru. Nu suntem de acord cu majorarea salarială în mai multe etape, pentru că nu avem siguranţa că acest lucru va continua şi în 2016. Atunci vor fi alegeri şi ne putem trezi că o promisiune făcută de actualii guvernanţi nu va mai funcţiona în următorii ani. Foarte mulţi medici pleacă din sistem, iar în aceste condiţii vom rămâne cu multe specialităţi descoperite, cum ar fi Anestezie Terapie Intensivă, Cardiologie şi multe altele. Noi sperăm ca odată guvernanţii vor înţelege importanţa medicului şi să ne dea ceea ce merităm ca să nu mai fim acuzaţi de luare de mită care ne intinează imaginea după ani de studii. Sunt nouă ani de studii în medicină peste anii de liceu. Cel care răspunde de un act medical este medicul“, a declarat medicul chirurg Iosif Koszeghi, preşedintele Colegiului Medicilor.
După foarte mult timp, medicii sunt iarăşi dispuşi să iasă în stradă pentru drepturile lor. Nemulţumirile unor medici au plecat de la faptul că salariile au fost majorate cu acelaşi procent pentru toţi, deopotrivă cu asistenţii medicali.
Dacă la şedinţa Colegiului Naţional unde vor fi prezenţi şi oficialii Ministerului Sănătăţii lucrurile nu vor fi redresate, medicii sunt decişi să stabilească şi alte forme de protest. Nu vor mai face gărzi decât cele prevăzute în contract şi dacă nici aşa nu reuşesc să-i înduplece pe guvernanţi, mulţi îşi vor lua concediu fără plată timp de trei luni, lucru legal şi prevăzut în contract.
După majorarea de 25% un medic rezident care acum are un salariu de bază de 1.019 lei va primi în plus 200 de lei, precum şi bursa lunară 670 de lei. Un medic specialist, care conform grilei de salarizare are o leafă lunară de 1.775 lei pe lună, va primi 2.200 lei, iar unui medic primar primeşte 450 de lei în plus, începând din luna octombrie.
(Maria NISTOR)




[…] În timp ce asistenţii medicali sunt mulţumiţi de banii pe care îi vor primi în plus la leafa lunară, începând cu luna octombrie, nu acelaşi lucru se poatehttp://realitateamedia.ro/pentru-ca-nu-au-incredere-in-politicieni-medicii-nu-sunt-de-acord-cu-major… […]