Mii de pietreni au întâmpinat Anul Nou în centrul oraşului

Data:

Aproximativ 5.000 de oameni au ales să îndure frigul de afară şi să-şi petreacă noaptea dintre ani pe platoul de la Curtea Domnească, urmărind programul artistic pregătit pentru ei de municipalitatea pietreană. La miezul nopţii, pietrenii ieşiţi în stradă au ciocnit o cupă de şampanie alături de primarul Dragoş Chitic şi de ceilalţi oficiali ai primăriei, ce au dorit să participe alături de cetăţenii oraşului la trecerea în anul 2016. „Afară – minus şapte grade, în suflete – căldură şi încredere într-un An Nou mai bun. La mulţi ani Piatra-Neamţ!“, a ţinut să le ureze primarul Dragoş Chitic pietrenilor. Discursul acestuia a fost curmat de focul de artificii ce a anunţat Anul Nou.

Cei care au ales să-şi petreacă noaptea dintre ani pe platoul de la Curtea Domnească spun că a meritat, programul artistic, artificiile şi şampania transpunându-i în atmosfera de sărbătoare. Au cântat pentru pietreni, de Revelion 2016, Ansamblul „Floricică de la munte“, Vasile Mereuţă, Veronika Stolli, Giulia şi trupa Pact (Compact) – Leo Iorga şi Adi Ordean.

(Ioana CALIŢCHO)

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.
Captcha verification failed!
Scorul utilizatorului captcha a eșuat. va rog sa ne contactati!
 ADF
 ZENYTH
 DANIROM

Ultimele ştiri

Articole asemănătoare
Alte articole

Axialul, acoperit de aluviuni după ploile din ultima perioadă

În urma precipitaţiilor abundente din ultima săptămână, unele porţiuni...

Patru ore de luptă cu flăcările la Ion Creangă

Din cauza unui coş de fum deteriorat, în dimineaţa...