La închisoare, pentru încălcarea ordinului de protecţie

Data:

Un bărbat în vârstă de 53 de ani, din satul Adjudeni (al comunei Tămăşeni), condamnat la trei luni de închisoare pentru „nerespectarea hotărârilor judecătoreşti“, a fost depistat de poliţiştii Secţiei Rurale Săbăoani, în ziua de 25 august. Conform sentinţei, pe 19 octombrie 2017, Mihai Dancă s-a deplasat la locuinţa nevestei (Tatiana), încălcând astfel măsurile dispuse prin ordinul de protectie – emis pe 18 octombrie 2017, de Judecătoria Roman. Instanţa dispusese atunci evacuarea acestuia din locuinţa comună şi îi interzisese să se apropie la mai puţin de 150 de metri de soţie, ori să ia legătura cu ea, direct sau în orice alt mod. Individul a fost condus şi depus la Penitenciarul Bacău, în vederea executării pedepsei.

În altă ordine de idei, dar tot pe linie infracţională, ieri dimineaţă, pe la ora 2, poliţiştii Secţiei Rurale Români au depistat în trafic, pe DJ 150, în Moldoveni, un bărbat de 45 de ani, din Bahna, care şofa având îmbibaţia alcoolică de 0,70 miligrame/litru, în aerul expirat. El a fost condus la Spitalul Municipal de Urgenţă Roman, unde i s-au recoltat probe biologice în vederea stabilirii alcoolemiei, după care s-a ales cu dosar penal. (M. S.)

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.
Captcha verification failed!
Scorul utilizatorului captcha a eșuat. va rog sa ne contactati!
 ADF
 ZENYTH
 DANIROM

Ultimele ştiri

Articole asemănătoare
Alte articole

Comunicat de presa

A încercat să mituiască poliţiştii

Sâmbătă dimineaţă, pe la ora 6, poliţiştii Secţiei Rurale...

DN 15 şi DN 2 – sub „asediul“ Poliţiei

Inspectoratul Judeţean de Poliţie a derulat, sâmbătă seară, o...