Cătălin Iulian Aparas-chivei, un tânăr în vârstă de 18 ani, din comuna Alexandru cel Bun, a primit interdicţia de a se mai afla în localuri în care sunt servite băuturi alcoolice pentru că, împreună cu un alt individ, a comis o tâlhărie. Sentinţa a fost dată de judecătoria Piatra-Neamţ, la sfârşitul săptămânii trecute, când magistraţii l-au mai condamnat pe Aparaschivei şi la şase luni de educare sub supraveghere. În acelaşi dosar, instanţa a mai dispus şi condamnarea lui Robert Ionel Nazaret (de 32 de ani, din Pângăraţi). El a primit un an şi şase luni de închisoare, cu suspendare, şi a fost obligat să presteze 60 de zile de muncă în folosul comunităţii, fără a fi plătit.
Tot la Judecătoria Piatra-Neamţ au intrat pe rol mai multe cauze penale în care câţiva localnici sunt traşi la răspundere pentru încălcarea legii. În primul caz este vorba despre Vasile Aga, acuzat de vătămare corporală. La categoria infracţiuni cu violenţă se mai înscriu şi următorii indivizi care au comis tâlhării calificate: Florin Cristian Lupu, Vasile Panţiru, Leonard Scripcaru, Florin Bogdan Curea, alături de Ştefan Florin Pădurariu. Totodată, în faţa legii vor mai răspunde şi câţiva şoferi care au săvârşit abateri rutiere. Este vorba despre Gelu Cotoi (conducerea unui autovehicul neînmatriculat), Constantin Oană, Gheorghe Sidor şi Ioan Tudor (toţi trei acuzaţi că au şofat în timp ce se aflau sub influenţa băuturilor alcoolice), plus Constantin Eugen Dragomir – care nu avea permis. (Mihai SAVA)



