l din cauza datoriilor, Primăria Piatra-Neamţ a spus pas la solicitarea de finanţare a spitalului
După ce a dat ca exemplu cazul unei cunoştinţe care a ajuns la Unitatea de Primiri Urgenţe a Spitalului Judeţean şi a fost nevoită să aştepte ore bune deoarece avea o afecţiune minoră, Constantin Iacoban a declarat că îşi doreşte extinderea acestei secţii. „Mă gândesc la două sectoare, cu locuri de aşteptare mai primitoare. Este vorba despre un sector pentru urgenţele foarte grave şi un altul pentru cei care ajung acolo tot cu urgenţe, dar care să nu fie atât de grave. Iar în zona de triaj este necesară o zonă de confort pentru cei care ajung acolo“, a spus Iacoban. Aceste declaraţii sunt date în spaţiul public în perioada în care specialiştii Ministerului Sănătăţii fac evaluările pentru acreditarea Spitalului Judeţean de Urgenţă Piatra-Neamţ.
În plus, Iacoban a menţionat că a discutat şi cu primarul Dragoş Chitic căruia i-a spus că ar putea ajuta cu fonduri unitatea sanitară. „Ideea este ca şi Primăria Piatra-Neamţ să susţină Spitalul Judeţean, deoarece majoritatea celor care ajung acolo sunt locuitorii oraşului. Domnul Chitic mi-a explicat că are multe credite în derulare, rate, penalităţi, problema cu cei de la E-On şi cât de greu se gestionează financiar instituţia“, a adăugat Constantin Iacoban.
Suplimentar, Iacoban a mai adăugat că în ceea ce priveşte acreditarea este „sigur“ că poziţia celor care au efectuat controlul va fi una „pozitivă“.
(A.N.)




[…] După ce a dat ca exemplu cazul unei cunoştinţe care a ajuns la Unitatea de Primiri Urgenţe a Spitalului Judeţean şi a fost nevoită să aştepte ore bune deoarece avea o afecţiune minoră, Constantin Iacoban a declarat că îşi doreşte extinderea acestei secţii. http://192.185.14.33/~mduje32/iacoban-vrea-sa-mareasca-unitatea-de-primire-a-urgentelor/ […]