Acasă Sport Handbal feminin – Divizia A, seria Est / Fie şi pentru numai...

Handbal feminin – Divizia A, seria Est / Fie şi pentru numai câteva zile, HCF a ajuns din nou pe podiumul seriei

1107
0
DISTRIBUIȚI

ACS Spartac Bucureşti – Handbal Club Feminin Piatra-Neamţ 16-31 (10-15)

Divizionara secundă feminină pietreană de handbal a urcat, fie şi pentru numai trei zile, pe „podiumul“ clasamentului la zi în seria Est a întrecerii de campionat. Ieri (duminică, 21 ianuarie), elevele profesorului Dan Valentin s-au întors victorioase din Capitală, după jocul susţinut în cadrul celei de-a doua etape din retur, respectiv runda cu numărul 17 a sezonului în curs. Handbalistele pietrence au câştigat la final cu scorul de 31-16 meciul susţinut în compania gazdelor de la ACS Spartac Bucureşti. La pauza dintre reprize, tot nemţecele erau în avantaj, dar numai la cinci goluri diferenţă: 15-10.

Celelalte meciuri (cinci) ale etapei a doua începută de sâmbătă în cadrul returului campionatului eşalonului secund se vor derula miercuri, 24 ianuarie după programul: CSU Târgovişte – CSS Tulcea / CSU Ştiinţa Bucureşti – CSM II Bucureşti / CSA Steaua Bucureşti – CSU Neptun Constanţa / CS Ştiinţa Bacău – Danubius Călăraşi / Dinamo Bucureşti – CNOT Iaşi. Formaţia ACS Sc. 181 SPSP Bucureşti are etapă liberă în această rundă, iar partida SCM Gloria Buzău – Activ Plopeni se va desfăşura mâine (marţi, 23 ianuarie, ora 18.30). Pe linia de clasament în seria Est din eşalonul secund feminin de handbal intern, gruparea pietreană HCF acumulează un total de 36 de puncte, asemeni ocupantei locului 4, CSU Ştiinţa Bucureşti. Lângă cele 451 de goluri marcate, fetele noastre continuă să păstreze pe teren cea mai prolifică linie de apărare din campionatul intern al seriei estice în Diviziei A feminine de handbal, cu numai 345 goluri primite.

Pentru jucătoarele profesorului Dan Valentin, etapa următoare anunţă confruntarea de pe terenul propriu, în Sala Polivalentă pietreană de pe Calea Romanului, în compania formaţiei reprezentante a Şcolii 181 SSP Bucureşti.

Duelul respectiv va fi desfăşurat sâmbătă, 27 ianuarie.