Acasă Sport Fotbal – Liga a II-a: Au „murit“ frumos!

Fotbal – Liga a II-a: Au „murit“ frumos!

DISTRIBUIȚI

FC Ceahlăul – Rapid Bucureşti 0-2 (0-0)

Au marcat: Popa (46) şi Jeslinek (50)

Spectatori: 300

Au arbitrat: Emil Voicu (Bacău) – George Fridl (Comăneşti) şi Vasile Dan Popescu (Buzău)

Formaţii:

FC Ceahlăul: V. Barna – Mateeş, V. Călin, L. Cazan (cpt.)(58 Mitrofan), Stahie (46 Şoimaru) – V. Cristea, Căruţă (68 Ştefăniţă) – Lupei, Drăghiceanu, Mateiciuc – D. Nedelcu. Antrenor: Lică Chertic.

Rapid: Romero – Kusnir (46 Jeslinek), Robuste, Moke, N. Vasile (cpt.) – Raiciu, Luque – Trandu, G. Tudoran (75 G. Ganea), I. Popa – Embalo (46 Martin). Antrenor: Dan Alexa.

Eliminat: V. Cristea (64)

Conform previziunilor, tânăra echipă a Ceahlăului a pierdut şi meciul cu Rapid Bucureşti, disputat miercuri seară pe teren propriu, în cadrul etapei cu numărul 16 din seria I a eşalonului secund intern. Partida a contat în cadrul ultimei runde intermediare programată în anul 2015 şi s-a terminat cu victoria la două goluri diferenţă, în contul oaspeţilor. Pe Borzoghean, la luminile reflectoarelor, acum două zile, giuleştenii aveau de apărat blazonul propriei tradiţii, dar şi postura de lideră în ierarhia la zi a seriei 1.

Experiment pe jumătate reuşit

De partea cealaltă, pentru localnici, disputa a oferit prilejul câtorva experimente începute în curtea galben-negrilor: un nou antrenor principal, în persoana profesorului Lică „Lidi“ Chertic de la LPS Piatra-Neamţ şi tinerii săi juniori înscrişi în campionatul Elitelor sub titulatura FC Ceahlăul. În noua formulă a grupării pietrene şi-au făcut loc şi jucătorii care îmbrăcaseră tricoul Ceahlăului în unele meciuri oficiale ale etapelor precedente: portarul Barna, respectiv Cazan (căpitan), Călin, Căruţă şi Stahie. A rezultat un meci frumos, antrenant, în care juniorii pietreni au rezistat timp de o repriză (în care au şi marcat de două ori!) în faţa principalei candidate la promovarea în Liga 1.

Aproape jumătate din numărul spectatorilor prezenţi în curtea arenei „Municipal“ au reprezentat membrii galeriei formaţiei rapidiste. Câţiva dintre aceştia ajunseseră la Piatra-Neamţ tocmai din Sălaj, iar restul au venit cu maşinile personale ori cu trenul şi autocarul, de la Bucureşti. Din delegaţia giuleştenilor pentru deplasarea la meciul cu Ceahlăul a făcut parte şi Dănuţ Perjă. Până să devină team-manager la gruparea din Giuleşti, suceveanul nu uită că spre marea performanţă a plecat din curtea Borzogheanului, ca jucător al Ceahlăului. Miercuri seară, Perjă a fost recunoscut de spectatorii pietreni, chiar dacă acum îndeplineşte un rol în             staff-ul administrativ de la FC Rapid. Pentru FC Ceahlăul, Perjă a activat între anii 1996-2001. Tot ca jucător al pietrenilor, fostul fundaş a fost cedat, contra cost, în sezonul 1999-2000, în prima ligă din campionatul Israelului, la Beitar Ierusalim.

Rapid, victorioasă pe teren dar şi în tribună

În condiţiile temperaturii scăzute de la ora partidei, de amorţeala suporterilor pietreni ajunşi la stadion au profitat membrii galeriei rapidiste. Aceştia au scandat şi au cântat pe întreaga durată a meciului, iar la final s-au bucurat alături de jucători, în sectorul peluzei de sub tabela de marcaj. La rândul lor, antrenorul Dan Alexa şi preşedintele giuleştenilor, Ovidiu Burcă şi-au arătat dezamăgirea faţă de calitatea prestaţiei propriilor jucători pe teren, în faţa unor adversari cu foarte mulţi jucători de 17, 18 şi 19 ani.

Burcă: „Jocul nostru a lăsat de dorit. Sunt îngândurat!“

„Este o victorie importantă, dar jocul nostru a lăsat de dorit. Am văzut jucători relaxaţi, am jucat contra unei echipe care a avut în componenţă jucători de 17-18 ani, sunt îngândurat“, a confirmat Burcă. Preşedintele a fost completat de antrenorul Alexa, cel care a încercat să găsească o scuză propriilor elevi: „Fiecare dorea să marcheze, fiecare dorea să iasă în evidenţă. Sunt foarte supărat pe atitudinea lor“. „În ciuda locului din clasament, se vede clar că Rapid nu are la momentul de faţă o echipă de valoarea primului eşalon“, venise remarca unui chibiţ pie-trean.

Reuşita lui Nedelcu, anulată de „centralul“ băcăuan Voicu

Oaspeţii au ţinut să încheie cât mai repede socotelile în confruntarea cu „New Ceahlăul“ şi au asaltat din start careul moldav. Luque (4) pasează peste apărare, Popa preia şi trage puternic din 12 metri lateral stânga, mingea loveşte transversala şi sare înapoi către Embalo, care reia cu capul din 3 metri, peste poartă. „Cravaşaţi“ de la marginea terenului de propriul profesor şi încurajaţi din tribună de prieteni şi rude, „mânjii“ Ceahlăului au izbutit să scuture primii plasa porţii adverse, în jocul cu Rapid. Romero (7) a bâlbâit o o minge în propriul careu, Nedelcu i-a ciupit-o şi a marcat, dar arbitrul băcăuan Voicu a anulat bucuria golului pietrenilor pe motiv de fault la portar. Tupeul juniorilor i-a înfuriat parcă şi mai mult pe adversari care au năvălit iarăşi în faţa porţii Ceahlăului. Popa (15) i-a pasat în spate lui Vasile, acesta a centrat în şase metri de unde Moke se înalţă şi reia balonul, cu capul, în bara din dreapta lui Barna.

Căruţă, „îngălbenit“ pentru că şi-a scos tricoul la al doilea gol anulat gazdelor

Al doilea gol anulat formaţiei pietrene a fost la faza din minutul 26. Căruţă a trimis mingea, din lovitură liberă de la 25 de metri direct la încheietura barelor, mingea sare înapoi, iar Cazan, din 8 metri a trimis-o în plasa porţii. Pe când Căruţă jubila scoţându-şi tricoul în faţa tribunei oficiale, „centralul“ Voicu anulase golul, pregătit totodată să-i acorde cartonaşul galben mijlocaşului pietrean. Până la pauza dintre reprize, me ciul a curs frumos, cu faze în ambele careuri. Centrarea lui Drăghiceanu (36) de pe partea dreaptă pentru Mateiciuc a fost reluată cu capul de ultimul, din interiorul careului dar pe lângă poarta lui Romero.

Executaţi în 4 minute

Muştruluiţi la cabină în pauza jocului de antrenorul Alexa, giuleştenii au intrat în actul secund decişi să nu se mai joace cu ratările în careul nemţean. În minutul 46, Popa a preluat la 25 de metri şi a şutat din alergare, lobat peste Barna, ieşit dintre buturi. Reuşita parcă descătuşase „echipa bombă“ a Rapidului. Cinci minute mai târziu, adversarii încheiau jocul. Martin a pătruns în careu pe stânga, a pasat de pe linie înapoi pentru Jeslinek, care, dintre fundaşii visători pietreni a pus „latul“ din 10 metri şi a înscris în stânga lui Barna.

Cristea, eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene

În minutul 56, oaspeţii au solicitat un penalty: Trandu a centrat de pe dreapta, balonul i-a atins mâna lui Mateeş, dar arbitrul a lăsat jocul să curgă întrucât nu văzuse henţul.

Din minutul 64, pietrenii au fost nevoiţi să joace în inferioritate numerică după ce Viorel Cristea a primit al doilea avertisment. Ultimele sforţări ale giuleştenilor de a-şi mări diferenţa n-au mai contat.

„Au jucat fără complexe în faţa Rapidului“

În ciuda eşecului înregistrat, la finalul partidei, antrenorul pie-trean Chertic s-a declarat mulţumit de atitudinea tinerilor săi jucători. „Mă bucură atitudinea arătată de aceşti copii minunaţi. Au înţeles să joace fără complexe în faţa Rapidului. Pe mai departe, ne aşteaptă jocuri grele atât în campionatul de elită al juniorilor, cât şi cu formaţia din Clinceni la nivelul ligii a doua, dar vom încerca să facem faţă provocărilor“. Mâine, în cadrul etapei a 17-a din seria I a eşalonului secund, FC Ceahlăul va avea pauză ca urmare a retragerii din campionat a celor de la FCM Dorohoi. În celelalte meciuri s-au consemnat rezultatele: Gloria Buzău – Rapid CFR Suceava 2 – 0 / SC Bacău – Bucovina Pojorâta 2 – 1 / ACS Berceni – Dunărea Călăraşi 0 – 5 / CS Baloteşti – FC Academica Clinceni 0 – 2 / Oţelul Galaţi – Dacia Unirea Brăila 0 – 1. Farul Constanţa a stat.