l Gaz Metan Mediaş – FC Ceahlăul 2-2 (1-2)

l au marcat: Tahar (45^1), Roman (85) / Dumitraş (20), Margină (38)

l au arbitrat: Adrian Cojocaru – Vasile Marinescu şi Mircea Orbuleţ;

Gaz Metan: Buchta – Creţu, Muth, Mujdragici, Buzean – Tahar, Cristea – R. Roberto, Figliomeni (58 Curtean), C. Petre (81 Fl. Dan) – Roman (cpt.). Antrenor: Cristian Dulca.

Ceahlăul:  Calancea – Dumitraş, Marc (cpt.), Cazan, Slavickas – Tăbăcariu (63 Ichim), Onciu – Popadiuc (79 Ţepeş), Ştefănescu, Margină (60 Chitoşcă) – Cârjan. Antrenor: Florin Marin.

l cartonaşe galbene: C. Petre (21), Mujdragici (44, 55), Muth (90) / Tăbăcariu (30), Margină (37), Dumitraş (87), Marc (90^3)

l eliminat: Mujdragici (55)

l cum s-a marcat:

0-1 min. 20: Dumitraş traversează terenul de pe partea drepta, trecând „ca prin fasole“ de şapte jucători ameţiţi ai Gazului şi înscrie cu un şut sub transversală, de la aproximativ opt metri;

0-2 min. 38: Margină a trimis mingea plasat, cu piciorul stâng, cu o diagonală scurtă pe lângă portarul Buchta, după ce fundaşul Creţu trimisese prea slab balonul către propriul portar;

1-2 min. 45^1: nemarcat, Tahar reia cu „latul“ piciorului drept, din patru metri la colţul scurt, după o centrare venită de pe partea dreaptă;

2-2 min. 85: nemarcat în careul nemţean, Roman a reluat balonul în poarta oaspeţilor, de la numai doi metri, după un şut-centrare a lui Curtean.

Mediaşul a rămas drept un teren minat pentru Ceahlăul şi în acest sezon nou de Liga 1. Desfăşurarea partidei de sâmbătă după-amiază, joc ce a contat pentru runda cu numărul 9 a turului Ligii 1, a amintit de aceeaşi prestaţie alor noştri, pe când şef la timona formaţiei pietrene era Vasile Miriuţă. Ca şi în urmă cu un an, când Golubovic deschidea scorul în fieful găzarilor, Ceahlăul a condus şi acum două zile în urmă, însă nu doar cu 1-0, ci cu 2-0. Dumitraş, în urma unei faze superbe, începută pe partea dreaptă şi terminată pe partea stângă şi mai apoi Margină au profitat din plin de erorile „în cascadă“ ale gazdelor, iar pietrenii lăsau impresia că se pot întoarce acasă învingători. Culmea, Ceahlăul a avut avantaj de două goluri într-o formulă de echipă din care au absentat trei dintre oamenii  de bază ai primului „unsprezece“: căpitanul şi golgeterul Achim, atacantul Andrei Pavel şi închizătorul Oleg Clonin, toţi accidentaţi.

Retragerea deliberată i-a costat pierderea victoriei

Până la durata pauzei, forcingul medieşenilor avea să dea roade. Pe când ai noştri se gândeau la perioada pauzei, Tahar a taxat lipsa de marcaj în careul oaspeţilor, reducând diferenţa confortabilă a pietrenilor, într-o fază desprinsă din finalizarea fazelor de atac în lecţiile de antrenament. Şi actul secund a început bine pentru Ceahlăul, formaţia lui Florin Marin beneficiind de superioritate numerică din minutul 55, la eli-minarea lui Mujdragic (cumul de două cartonaşe galbene). Surprinzător pentru toţi, cu om în plus pe teren şi cu avantaj de un gol pe tabelă, Marc şi compania au făcut pasul înapoi. Pietrenii au preferat să supraaglomereze propriul careu în raidurile constante ale medieşenilor, cedând totodată mult prea uşor posesia în favoarea adversarilor. Acelaşi Tahar (74) a dat un alt semnal de alarmă plăpândei apărări a Ceahlăului. Acesta a trimis balonul în bara din dreapta lui Calancea, după un dribling scurt „de curtea şcolii“, în faţa lui Onciu şi şutul de la peste 30 de metri.

Gazdele, „iertate“ de o a doua eliminare, directă

Ai noştri au avut degeaba om în plus pe teren, timp de 35 de minute. Avantajul fragil de pe tabelă a fost anulat cu toată superioritatea numerică a nemţenilor, în minutul 85. Atunci, Curtean a vrut să şuteze dar i-a ieşit numai o centrare ideală, în 2 metri pentru nemarcatul Roman, care, să fi vrut, n-avea cum să rateze egalarea în faţa fundaşilor nemţeni ajunşi, disperaţi, pe linia porţii. După 2-2, Marin şi-a îndemnat echipa să atace mai mult, aşa cum nu o făcuse în toată perioada favorabilă a jocului. În minutul 90, medieşenii au scăpat de cea de-a doua eliminare, pentru un atac violent a lui Sergiu Muth, cu talpa piciorului pe pieptul lui Ţepeş.

Intervenţia lui Cristea şi ratarea lui Ştefănescu au păstrat „remiza“

Până la finalul minutelor de prelungire, Ceahlăul a ratat în alte două faze, golul trei şi totodată victoria. Mai întâi, din faţa a doi jucători pietreni, Cristea (90^2) a deviat de pe linia propriei porţi, peste transversală, balonul venit dintr-un corner de pe partea dreapta, cu o centrare în forţă. Ultima oportunitate de gol al oaspeţilor a ratat-o Ştefănescu. Scăpat singur (uşor lateral stânga) spre poarta ardelenilor, acesta a şutat pe lângă bara din stânga, talonat de un adversar şi cu portarul Buchta ieşit în întâmpinare.

Florin Marin: „Am pierdut trei puncte, aici!“

Antrenorul echipei pietrene, Florin Marin, s-a declarat la finalul jocului total nemulţumit de rezultatul elevilor săi. „Am pierdut trei puncte, aici!“, era concluzia generală a şefului de pe banca tehnică nemţeană. Mâhnirea se putea citit pe chipul antrenorului de la Ceahlăul, care a găsit hibele popriei formaţii în jocul de la Mediaş.  „N-am ştiu să gestionăm avantajul celor două goluri, pe care l-am avut! La 1-2, trebuia să închidem spaţiile în propria jumătate şi să profităm de superioritatea numerică pe care am avut-o. Şi în finalul primei reprize, dacă nu primeam acel gol cu lejeritate, altul ar fi fost rezultatul final. Sper ca jucătorii mei tineri să înveţe din aceste greşeli. Poate că s-au bucurat prea devreme de victorie şi asta i-a costat. Mă bucură însă faptul că s-au bătut pentru rezultat. Chiar şi punctul câştigat, va conta foarte mult în economia clasamentului“, considera Florin Marin.

Ceahlăul cu 6 jucători până în 21 de ani

În condiţiile absenţelor importante ale celor trei titulari din primul „11“, Achim, Clonin şi Pavel, se poate spune că Ceahlăul s-a descurcat onorabil, sâmbătă la Mediaş. Ai noştri ar fi fost admirabili dacă izbuteau să păstreze toate cele trei puncte până la finele jocului. Fără să se plângă de lipsa unor transferuri de valoare, Florin Marin a găsit chiar în propria-i curte, soluţii de înlocuire a absenţilor din echipa de bază. Nu mai puţin de şase dintre jucătorii utilizaţi în formula pietreană la jocul de sâmbătă cu Gaz Metan, n-aveau 21 de ani depăşiţi ca vârstă. Sâmbătă, 4 octombrie, de la ora 16, pe „Municipalul“ pietrean, Ceahlăul urmează să primească, în derby-ul Moldovei, pe FC Botoşani. „Sper să câştigăm acel joc pentru că este un meci pe terenul propriu şi avem mare nevoie de victorii“, a conchis antrenorul Marin.

Rezultate tehnice: CSMS Iaşi – Concordia Chiajna 1-2 / FC Botoşani – FC Braşov 0-0 / Rapid – Dinamo 0-3.

* aseară, după închiderea ediţiei noastre, s-au disputat partidele CS U Craiova – ASA Tg. Mureş, Steaua – Astra Giurgiu şi Viitorul Constanţa – Petrolul Ploieşti. Astăzi se joacă ultimele două partide ale etapei a 9-a: Pandurii Tg. Jiu – Oţelul Galaţi şi CFR Cluj 0- U. Cluj.