0.3 C
Piatra Neamț
luni, ianuarie 13, 2025
AcasăEvenimentFiul deputatului Munteanu condamnat

Fiul deputatului Munteanu condamnat

Date:

 

* tânărul a primit opt luni cu suspendare pentru „iniţiere, constituire de grup infracţional organizat, aderare sau sprijinire a unui asemenea grup“

Băiatul deputatului PSD Ioan Munteanu a fost condamnat, ieri, de Tribunal, la opt luni de închisoare, cu suspendare, într-un dosar în care printre inculpaţi se află şi celebrul fugar Andrei Părpăuţă. „Condamnă inculpatul Munteanu Dorin Andrei la pedeapsa rezultantă de opt luni închisoare. În temeiul articolelor 81-82 Cod Penal anterior, suspendă condiţionat executarea pedepsei principale pe o perioadă de doi ani şi opt luni, ce constituie termen de încercare. Ia act că inculpatul a achitat părţii civile prejudiciul cauzat. Obligă inculpatul să plătească statului suma de 1.200 de lei, cheltuieli judiciare“, se arată în sentinţa Tribunalului.

Andrei Munteanu a primit pedeapsa pentru acuzaţia de „iniţiere, constituire de grup infracţional organizat, aderare sau sprijinire a unui asemenea grup“, fiind implicat în afaceri cu firme fantomă care au ţepuit statul. În acelaşi dosar mai sunt inculpaţi Andrei Părpăuţă, Augustus Gheorghe Irimia, Gheorghe Asmarandei, Marius Pleşca, Răzvan Ioan Aursulesei, Alexandru Cucoş şi Levi Bilge, pentru care procesul continuă.

(Mihai SAVA)

Ultimele știri 🗞

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.