Şefa social-democratelor nemţene, Emilia Arcan a obţinut o funcţie în structura naţională a Organizaţiei Femeilor Social Democrate din România, la alegerile care s-au desfăşurat la acest final de săptămână, la Bucureşti. La aceste alegeri au fost 25 de candidate pentru 21 de locuri de vicepreşedinte, iar cele care au obţinut funcţiile vor răspunde de anumite zone ale ţării. Astfel, Emilia Arcan va avea de coordonat judeţul Neamţ şi alte două din zona Moldovei.
„Nu s-au stabilit încă zonele, dar în scurt timp voi afla care vor fi judeţele de care voi răspunde politic. Nu este victoria mea, este a întregii organizaţii. Doamnele de la Neamţ au demonstrat în timp, la scrutinele de alegeri, la acţiunile din cadrul partidului că ştiu să se mobilizeze şi să-şi ducă la îndeplinire sarcinile. Este o funcţie care mă responsabilizează pentru perioada următoare care este extrem de importantă“, a spus preşedinta OFSD Neamţ.
(A.N.)




[…] Emilia Arcan – vicepreşedinte la OFSD România […]