l decizia poate fi contestată
Şi-a bătut joc de legea pe care a jurat să o respecte şi a ajuns după gratii. În această situaţie umilitoare a ajuns comisarul-şef Nicolaie Gherasim, fost şef al Serviciului de Ordine Publică din cadrul Inspectoratului Judeţean de Poliţie, după ce, ieri, Judecătoria Bacău l-a arestat preventiv pentru 30 de zile. Aşa cum am relatat în ediţia de vineri, poliţistul a fost reţinut de Parchetul Curţii de Apel Bacău pentru că, în octombrie, a dat cu maşina peste un bătrân, în municipiul Piatra-Neamţ, iar apoi a fugit, lăsând date false de identitate. Gherasim a fost încarcerat pentru săvârşirea infracţiunilor de părăsire a locului accidentului ori modificarea sau şter-gerea urmelor acestuia şi punerea în circulaţie sau conducerea unui vehicul neîn-matriculat. Aşa cum au comunicat anchetatorii băcăuani, care l-au încătuşat pe Gherasim, ofiţerul, aflat în concediu medical de vreo opt luni, a comis următoarele fapte: „La data de 20.10.2014, în jurul orelor 12.30, a condus pe drumurile publice un autoturism neînmatriculat, accidentând pe partea vătămată C.G., apoi a părăsit locul accidentului fără încuviinţarea organelor de poliţie abilitate, lăsând partea vătămată la Unitatea de Primire a Urgenţelor din cadrul Spitalului Judeţean Piatra-Neamţ, precizând date de identificare fictive (nume, număr de telefon şi adresă)“.
Poliţistul ajuns la un loc cu infractorii are posibilitatea de a ataca sentinţa magistraţilor băcăuani, la Tribunal. Până când se va judeca însă această contestaţie, el va sta la beci.
(Mihai SAVA)



