15.7 C
Piatra Neamț
marți, iunie 17, 2025
AcasăEvenimentCentura municipiului Roman, închisă din cauza ploilor

Centura municipiului Roman, închisă din cauza ploilor

Date:

Marţi după-amiază, circulaţia pe varianta ocolitoare a municipiului Roman a fost închisă, aproximativ două ore, din cauza apei care a inundat şoseaua în urma precipitaţiilor abundende căzute în judeţ. Pentru a nu „paraliza“ complet traficul rutier, circulaţia a fost deviată pe strada Miron Costin. De asemenea, tot în Roman, ieri s-a circulat foarte greu pe bulevardul Republicii, unde canalizarea pluvială s-a înfundat, iar apa ajungea până la motoarele maşinilor.

Tot din cauza ploilor, traficul rutier greu a fost blocat pe DN 15B (în satul Stânca, al comunei Pipirig, la kilometrul 24), ca urmare a aluviunilor aduse de apă pe carosabil, iar cel sub 3,5 tone a fost deviat prin oraşul Bicaz. De asemenea, pe DJ 156A, doi stâlpi au căzut între localităţile Horaiţa şi Negreşti, iar la Pipirig aproximativ 100 de gospodării au fost inundate.

Dat fiind faptul că şi pentru astăzi sunt anunţate precipitaţii în cantităţi mari, Inspectoratul Judeţean de Poliţie transmite mai multe recomandări şoferilor, pentru a evita producerea de accidente: „Pe timp de ploaie, utilizaţi luminile de întâlnire şi în timpul zilei pentru a spori vizibilitatea, pe toate categoriile de drumuri. Adaptaţi viteza la condiţiile de drum şi trafic şi  luaţi în calcul faptul că spaţiul de frânare creşte substanţial! Asiguraţi-vă că instalaţiile de dezaburire, climatizare şi ştergătoarele de parbriz ale autovehiculului funcţionează! Pe timpul deplasării, atât parbrizul cât şi geamurile laterale ale autovehiculului trebuie menţinute curate, pentru o mai bună vizibilitate. În condiţii dificile de trafic, circulaţi cu viteză redusă, păstraţi distanţa de siguranţă, pentru a putea opri în timp util, iar fiecare manevră în trafic să fie efectuată numai după o temeinică asigurare. Evitaţi acţionarea bruscă a mecanismelor de direcţie şi de frânare, pentru a nu acvaplana sau derapa. În condiţiile unui trafic aglomerat, precipitaţiile pot determina apariţia unor blocaje rutiere temporare. Respectaţi indicaţiile poliţiştilor rutieri şi nu blocaţi intersecţiile.“. (Mihai SAVA)

Ultimele știri 🗞

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.