l „Mai sunt foarte multe carduri de ridicat, aproximativ 11.000, dintre care 2.000 sunt refuzate din motive religioase“, a declarat juristul Radu Firăstrău, preşedintele CAS
De astăzi, cardul naţional de sănătate va deveni principala modalitate de a demonstra calitatea de asigurat. Niciun serviciu medical nu va mai fi decontat unui furnizor de servicii medicale, dacă acesta nu va fi acordat în baza acestui document sau a unei adeverinţe de asigurat. Cei care nu au intrat, încă, în posesia cardului naţional de sănătate se pot prezenta şi astăzi – 1 mai, la Casa de Asigurări de Sănătate pentru a-l ridica. Potrivit juristului Radu Firăstrău, preşedintele CAS, programul instituţiei va funcţiona şi astăzi, chiar dacă e zi liberă, tocmai pentru a veni în sprijinul persoanelor care nu au intrat în posesia cardului. „În cadrul instituţiei noastre, toată lumea lucrează de 1 mai. Nu putem avea libere când mai sunt multe lucruri de pus la punct. Suntem la dispoziţia cetăţenilor dar şi a furnizorilor de servicii medicale pentru a-i ajuta dacă sunt probleme la implimentarea sistemului electronic. Sunt deschise birourile pentru relaţii cu pu-blicul, pentru eliberarea reţetelor şi restul comaprtimentelor. Mai sunt foarte multe carduri de ridicat, aproximativ 11.000, dintre care 2.000 sunt refuzate din motive religioase“, a declarat juristul Radu Firăstrău, preşedintele CAS.
Judeţul nostru se află în top, cu cele mai multe carduri refuzate după judeţul Suceava. Celor care au refuzat documentul din motive religioase li se adaugă şi cei care încă nu l-au primit la domiciliu, fie că şi-au schimbat adresa de domiciliu, fie sunt plecaţi în străinătate. De asemenea, o parte dintre carduri sunt pe numele unor persoane decedate. Cardul de sănătate este emis pentru toate persoanele asigurate cu vârsta de peste 18 ani, în timp ce minorii beneficiază gratuit de servicii medicale. Cardul de sănătate poate fi folosit doar pe teritoriul României, conţine datele de identificare ale asiguratului dar, la cerere, medicul de familie poate inscripţiona şi date medicale. Cardul poate fi activat odată cu prima vizită la medic, indiferent că este vorba de un cabinet de medicină primară, spital, ambulatoriu sau laborator. Prin urmare, asiguraţii nu trebuie să facă un drum special la medic pentru activare. Cardul poate fi păstrat fără să fie activat chiar şi ani întregi, dacă folosirea acestuia nu este necesară.
Ce trebuie să facă cei fără card
Pacienţii care nu şi-au ridicat cardul de sănătate până la data de 1 mai vor beneficia totuşi de tratament medical, serviciile fiind trecute pe o listă specială. Pe ultima sută de metri, reprezentanţii Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate au dat câteva explicaţii. „Toată lumea trebuie să ştie că aceste situaţii sunt monitorizate separat. Vom avea în sistemul informatic o evidenţă clară a acelor servicii medicale acordate fără a prezenta cardul. În perioada ime-diat următoare ne vom concentra pe aceste situaţii. Nu dorim ca un pacient care din diverse motive nu a intrat în posesia cardului să nu primească serviciu medical. Nu ne dorim ca un serviciu acordat de un furnizor de servicii medicale să nu îi fie decontat acestuia, dar sigur că trebuie să monitorizăm aceste servicii, dacă există rea-voinţă, nu vreau să folosesc cardul sau furnizorul nu vrea să folosească cardul, noi monitorizăm toate aceste situaţii. În orice situaţie, pacientul primeşte serviciile medicale, noi le decontăm furnizorilor, dar le înregistrăm pe o listă separată“, a transmis preşedintele CNAS – Vasile Ciuchea.
Pe de altă parte, oficialiul a precizat că există şi alternative pentru cei care, din diferite motive, nu vor să folosească noul card de sănătate. Ei trebuie să obţină o adeverinţă specială de la CAS: „Dacă din anumite motive nu vrei să foloseşti cardul de asigurări sau poate sunt cazuri acum, la limită, care nu au primit cardul de asi-gurari, au schimbat domiciliul sau au lucrat în străinătate, pot lua adeverinţă de asigurat de la Casa de Asigurări de Sănătate.“
Atunci când vine vorba de internare, în afara cazurilor de urgenţă, populaţia trebuie să deţină card. Fără acest document, nu se pot face formalităţile de internare. Aşa cum avem asupra noastră actul de identitate, la fel e necesar şi cardul.
(Maria NISTOR)



