O femeie de 71 de ani, din satul Frumosu (al comunei Farcaşa), a murit într-un incendiu care i-a cuprins locuinţa, marţi după-amiază. Tragedia s-a petrecut pe la ora 14, în următoarele împrejurări. Bătrâna locuia singură, avea afecţiuni locomotorii, şi se deplasa folosind un scaun cu rotile. În ziua fatidică ea a încercat să-şi aprindă focul, ca să facă de mâncare, moment în care a căzut nişte jar şi locuinţa s-a aprins. Femeia n-a avut cum să iasă, fiind găsită carbonizată.
La locul evenimentului au intervenit voluntarii din localitate, cei de la Borca, pompierii Gărzii 2 Poiana Teiului şi un echipaj al Serviciului Judeţean de Ambulanţă. S-au făcut scrum nişte textile, mobila şi toate obiectele de uz casnic.
Trupul victimei a fost transportat la Serviciul de Medicină Legală. Poliţiştii fac cercetări sub aspectul infracţiunii de „ucidere din culpă“ – noua încadrare juridică a morţii suspecte. (Mihai SAVA)



