Adrian Ilieş şi Eduard Iosif – elevi ai Colegiului Naţional „Roman Vodă“ Roman, pregătiţi de profesoara Elisabeta Cristea – vor participa pentru al doilea an consecutiv la Olimpiada Internaţională a Elenismului. Competiţia din acest an se va desfăşura în perioada 7-9 septembrie, în localitatea Măgurele din judeţul Ilfov. Deschiderea festivă a Olimpiadei şi premierea vor avea loc la Parlamentul Romaniei.
Cei doi romanvodişti şi-au câştigat dreptul de a participa la etapa internaţională după ce au câştigat primele două locuri (Adrian Ilieş o fost răsplătit cu premiul I, iar Eduard Iosif – cu premiul al II-lea) la etapa naţională a olimpiadei de limba neogreacă desfăşurată în luna martie, la Craiova.
Anul trecut, Eduard Iosif a obţinut premiul I şi medalia de aur la prima ediţie a Olimpiadei Internaţionale a Elenismului, desfăşurată la Bucureşti; Adrian Ilieş a fosat recompensat cu premiul al II-lea şi medalie de argint la aceeaşi competiţie.
(Liviu ILIE)




[…] Adrian Ilieş şi Eduard Iosif – elevi ai Colegiului Naţional „Roman Vodă“ Roman, pregătiţi de profesoara Elisabeta Cristea – vor participa pentru al doilea an consecutiv la Olimpiada Internaţională a Elenismului. Competiţia din acest an se va desfăşura în perioada 7-9 http://realitateamedia.ro/adrian-ilies-si-eduard-iosif-participare-cu-repetitie-la-olimpiada-interna… […]