Viscolul a blocat mai multe drumuri comunale

Data:

 

l joi dimineaţa, DC 82A Doljeşti – Oţeleni era în continuare blocat de zăpadă

Viscolul a bătut cu putere, miercuri seara, în zona Romanului, blocând drumurile de la sate. În unele locuri, potrivit autorităţilor locale,       s-au format suluri de zăpadă viscolită pe drum de jumătate de metru, iar pe margine pereţi de aproape doi metri înălţime. Câteva maşini, ce s-au aventurat pe drumurile comunale au rămas înzăpezite ore bune până să fie repuse în mişcare. În tot timpul scurs până la intervenţia salvatoare, oamenii au aşteptat cu motoarele pornite, pentru a nu îngheţa de frig, având în vedere că temperaturile au scăzut sub minus 15 grade. Un microbuz fără călători, doar cu şoferul, a rămas blocat o oră pe DC 31 Dragomireşti – Hlăpeşti. Bărbatul a sunat la 112 când a văzut că nu mai poate urni, din nămeţi, microbuzul. Spre el s-au deplasat şase pompieri din cadrul Detaşamentului Piatra-Neamţ, folosind o autospecială de stins incendii cu apă şi spumă. Echipajul de la Târgu-Neamţ s-a deplasat, apoi, către un autoturism în care se aflau trei persoane, ce a rămas blocat pe DJ 155 B Timişeşti – Urecheni. Drumul respectiv a fost blocat pe o porţiune de 300 metri, între localităţile Timişeşti şi Urecheni.

Singurul drum pe care nu au reuşit utilajele de deszăpezire să-l cureţe, până joi la prânz, a fost DC 82 A Doljeşti – Oţeleni, blocat de zăpadă pe circa 300 metri. Autorităţile trăgeau tare, ieri dimineaţă, să degajeze ruta, pentru a se putea circula cu maşinile şi după prânz, abia, au reuşit.

Gerul năprasnic şi viscolul au fost şi cauza întreruperii cursurilor în câteva localităţi nemţeni, spre bucuria copiilor, care abia ieşiseră din vacanţa de iarnă. La Liceul Tehnologic Valea Ursului nu s-au ţinut      cursurile, deoarece microbuzul care efectua transportul profesorilor pe traseul Roman – Cuci a circulat până în localitatea Stejaru din comuna Ion Creangă. Şoferul microbuzului a considerat că este mai bine să nu mai continue deplasarea spre Valea Ursului, datorită faptului că pe DJ 207 C circulaţia era îngreunată de zăpada viscolită, depusă pe caro-sabil. În comuna Boghicea nu s-au ţinut cursuri la şcolile primare din localităţile Căuşeni şi Nistria deoarece microbuzul care executa transportul elevilor nu a mai circulat. Decizia a fost luată de către primar împreună cu conducerea şcolii coordonatoare, datorită faptului că exista posibilitatea să rămână înzăpezit pe traseu. În toate trei cazurile nu a fost înştiinţată conducerea Inspectoratului Şcolar Judeţean.

(Ioana CALIŢCHO)

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.
Captcha verification failed!
Scorul utilizatorului captcha a eșuat. va rog sa ne contactati!
 ADF
 ZENYTH
 DANIROM

Ultimele ştiri

Articole asemănătoare
Alte articole

Incendiu la blocul turn Ozana

O ţigară aruncată aiurea marţi seară a dus la...

Accident pe Bulevardul Traian

Neatenţia în conducere a dus la producerea unui accident...

Intreruperi Neamt 04.12.2025

Salvare dificilă pe muntele Ceahlău

Marţi, un turist în vârstă de 64 de ani,...