În perioada 17 – 20 mai, a avut loc, la Constanţa, Festivalul de scurtmetraje ale liceenilor – „FILMMIC“, ajuns la cea de a zecea ediţie. Acest festival se bucură de o popularitate în creştere, fiind înscris în Calendarul Activităţilor Educative Naţionale. Anul acesta, tematica festivalului a fost „Zâmbetul este culoarea existenţei“.
În finală s-au calificat zece licee: Colegiul Naţional „Petru Rareş„ Piatra-Neamt (cu scurtmetrajul „Portativ“), Colegiul Naţional „Mihai Eminescu“ Petroşani, Colegiul Naţional Pedagogic „Constantin Brătescu“ Constanţa, Liceul Teoretic „C. A. Rosetti“ Bucureşti, Liceul Teoretic „Ovidius“ Constanţa, Colegiul Tehnic „Media“ Bucureşti, Liceul Teoretic Murfatlar, Colegiul Naţional „Liviu Rebreanu“ Bistriţa, Colegiul Naţional „Mihai Eminescu“ Petroşani, Liceul „Litterarum“ Chişinău şi Liceul Teoretic „Traian“ Constanţa.
„Echipajul Colegiului Naţional «Petru Rareş», singurul finalist din Moldova, a surclasat licee de specialitate în media şi a obţinut un strălucit loc II, care ne onorează în mod deosebit“, a declarat profesoara Claudia Jora – director adjunct al Colegiului Naţional „Petru Rareş„.
Echipa care a reprezentat liceul pietrean este alcătuită exclusiv din elevi de clasa a XI-a (Alin Ciuchi, Maria Mutu, Laurian Marin, Ana-Maria Popîrda şi Elena Dumitru), coordonaţi de prof.dr. Lucian Iordăchescu.
Din juriul Festivalului „FILMMIC“ au făcut parte criticul de film Irina Margareta Nistor şi regizorul Toma Enache.
(Liviu ILIE)



