Constantin Teodorescu va fi delegat, marţi, viceprimar al municipiului Piatra-Neamţ, după alegerea sa în funcţie de către Consiliul Local, pe 30 aprilie. Deşi el îşi anunţase vineri, 1 mai, intenţia de a nu sta în această funcţie, a revenit asupra hotărârii de moment şi îşi lasă timp până la scurgerea celor 15 zile legale, în care poate opta sau nu pentru funcţia de viceprimar. Se pare că la originea acestei mişcări stau semnele pregătirii unor noi atacuri împotriva actualei conduceri a Primăriei Piatra-Neamţ, formată numai din li-berali. „În acest moment suntem o echipă completă la primărie, formată din primar şi viceprimari, aleşi în şedinţa de Consiliu Local de joia trecută. Domnul Teodorescu nu şi-a depus demisia, are timp 15 zile la dispoziţie şi dacă rămâne pe această hotărâre, de a demisiona, o va face spre finalul termenului legal. Funcţionam normal în caz de demisie, o nouă nominalizare se va face în Biroul Politic te-ritorial al PNL Neamţ. Hotărârea de Consiliu Local, de joia trecută, intră în vigoare din momentul pu-blicării ei, adică marţi, ceea ce înseamnă că de marţi este viceprimar Constantin Teo-dorescu şi o să discut delegarea atribuţiilor către acesta“, a declarat primarul interimar Dragoş Chitic.
(Ioana CALIŢCHO)a



