Miercuri seară, pompierii au fost solicitaţi să intervină în comuna Trifeşti pentru stingerea unui incendiu produs la o ţeavă de gaz dintr-o gospodărie situată pe strada Chelăreşti. Alarma s-a dat la ora 19.30, iar la locul solicitării au intervenit voluntarii, pompierii romaşcani, poliţiştii şi reprezentanţi ai operatorul economic de distribuţie a gazelor.
Până la sosirea echipei Delgaz Grid, militarii au acţionat pentru asigurarea măsurilor de prevenire şi stingere a incendiilor, evitându-se propagarea flăcărilor la construcţiile din vecinătate.
Incendiul a afectat cutia in care erau amplasat contorul de gaz şi gardul gospodăriei pe doi metri. Cauza probabilă de producere a acestui eveniment a fost o defecţiune la conducta de gaz. Din fericire, nu au fost victime. (Mihai SAVA)



