Fănel Gheorghiţă Suciu, din comuna Bicaz Chei, a fost condamnat la opt luni de închisoare, cu suspendare, pentru că a şofat beat. Conform sentinţei, în ziua de 11 aprilie 2024, el a condus un Aro pe Drumul Judeţean 127A, prin Bicazu Ardelean, având alcoolemia de 2,19‰. Bărbatul are un termen de încercare de doi ani, în care trebuie să meargă la „semnat“, să anunţe deplasările mai lungi de cinci zile, să frecventeze un program de reintegrare socială şi să muncească 80 de zile în folosul comunităţii.
Pe aceeaşi linie rutieră, pentru conducere fără permis, Ioan Constantin Todirică (din Farcaşa – recidivist pentru scandal şi lovire) a primit nouă luni în acelaşi regim, cu 90 de zile de muncă. Potrivit judecătorilor, în seara de 8 ianuarie 2024, el a condus o Skoda pe DC 196 – strada Nucului. Poliţiştii i-au făcut semn să oprească, nu s-a conformat, a accelerat până în curtea unui service auto, unde a fost oprit de oamenii legii care au constatat că nu avea dreptul de a şofa.
(Mihai SAVA)



