Acasă Sport Skandenberg: Târg-nemţenii au un vicecampion european: Cristian Pînzariu

Skandenberg: Târg-nemţenii au un vicecampion european: Cristian Pînzariu

3604
0
DISTRIBUIȚI

Echipa clubului târg-nemţean „Steel Man“ aduce nemţenilor un vicecampion european în sezonul 2016. Rezultatul ìi aparţine sportivului Cristian Pînzariu (17 ani), participant în cadrul categoriei juniori a întrecerii continentale. Campionatul European de Skandenberg, în secţiunea juniorilor, s-a desfăşurat de sâmbătă 21 mai şi până marţi 24 mai, la Bucureşti şi a fost găzduit în cadrul Centrului Sportiv „Apollo“. Tinerii „de oţel“ de la C.S. Steel Man Târgu-Neamţ şi-au confirmat din nou valoarea. Au dat mâna cu sportivi din 29 de ţări, reuşind să aducă bucuria unor rezultate deosebite. În cadrul categoriei de greutate 70 kilograme, Cristian Pînzariu a încheiat parcursul în clasamentul general pe locul IV la proba braţului stâng şi pe locul secund (II), la proba braţului drept.

Între cei 22 de adversari învinşi de sportivul nostru la Campionatul European desfăşurat în capitală s-au numărat câţiva foşti campioni naţionali, dar şi un campion mondial din Bulga-ria. În ultimul act (finala) al probei pe braţul drept, târg-nemţeanul Cristian Pînzariu a pierdut în faţa unui sportiv din Rusia.

Gligor Mosor, antrenor: „Am fost dezavatajaţi de arbitri, chiar la noi acasă“

Antrenorul reprezentantului nostru, Gligor Mosor era convins de faptul că elevul său a fost dezavantajat în disputa finalei contra adversarului rus. „Pînzariu ar fi trebuit, de fapt, să primească pe merit titlul de campion european la acest eveniment sportiv prestigios. Asta întrucât arbitrul de concurs a dat startul disputei finale înainte de momentul aşteptat de elevul meu. Sportivul din Rusia trebuia depunctat, dar nu a fost prima dată când am fost dezavatajaţi de arbitri, chiar la noi acasă“.

Înaintea participării la Campionatul European în secţiunea juniorilor, Cristian Pînzariu îşi adjudecase în trei rânduri titlul de campion naţional. S-a întâmplat la Codlea (Braşov) în perioada 1-3 aprilie, la probele juniorilor pe braşul stâng şi drept, respectiv la categoria seniorilor (70 de kilograme), cu braţul drept.

Daniel Ungureanu, locul IV la braţul drept în categoria 80 kg

Celălalt sportiv târg-nemţean de la CS Steel-Man participant în cadrul Campionatului European de skandenberg din capitală a fost Daniel Ungureanu. La Bucureşti, acesta a încheiat concursul pe un onorabil loc 10 (dintr-un total de 24 de competitori) la nivel ge-neral, în proba braţului stâng, dar la proba braţului drept, acesta a încheiat întrecerea de miercuri imediat sub podiumul de premiere: locul IV. Înaintea participării la turneul Campionatului European din capitală, Daniel Ungureanu obţinuse titlul naţional la Codlea (Braşov), la ambele braţe (stâng şi drept). Asemeni colegului său de club, Daniel a învins în competiţia continentală de la Bucureşti şi un campion mondial din Bulgaria.

Rezultatele înregistrate de cei doi elevi ai antrenorului Gligor Mosor la CS Steel-Man Târgu-Neamţ, lotul României a fost ajutat să ocupe un onorabil loc VII la finalul Campionatului European, dintr-un total de 29 de ţări participante.

Pregătiri pentru Campionatul Mondial din Bulgaria

Reveniţi de la evenimentul continental, Daniel Pînzariu şi Daniel Ungureanu (elevi ai Colegiului Naţional „Ştefan cel Mare“ din Târgu-Neamţ) pregătesc acum participarea la Campionatul Mondial de Skandenberg. Destinată categoriei juniorilor, întrecerea se va desfăşura în toamnă, perioada 1-6 septembrie, în Bulgaria. „Ne-am dori să venim de acolo cu o medalie strălucitoare, obţinută de Pînzariu. Este un băiat foarte bun, talentat şi muncitor, care şi-ar răsplăti astfel munca depusă“, a mai spus Gligor Mosor. Antrenor şi preşedinte la CS Steel-Man Tg. Neamţ, acesta ţine să mulţumească tuturor celor care l-au sprijinit în participarea la concursurile înscrise la nivelul acestui sezon competiţional.