Mergând pe premisa „eşti dat afară pe uşă, intri pe geam“, reprezentanţii investitorilor care intenţionează să construiască un nou Kaufland în Piatra-Neamţ nu se dau bătuţi. După un prim refuz de aprobare a Planului Urbanistic Zonal, primit în urmă cu o lună din partea majorităţii consilierilor locali (PSD-PMP-ALDE) proiectul de hotărâre a fost pus din nou pe masa legislativului. Aşa cum era de aşteptat, discuţiile în contradictoriu s-au iscat imediat după ce s-a dat citire proiectului. O primă remarcă a venit din partea preşedintelui de şedinţă, Luminiţa Vîrlan, care a ţinut să le atragă atenţia celor doi arhitecţi veniţi din partea SC „Grup4 Instalaţii“ că trebuie să ceară permisiunea înainte de a lua cuvântul în plen. Zis şi făcut; puşi la zid, cei doi au început să-şi expună argumentele; şi au făcut-o, însă, fără succes.
Politicul şi administraţia nu fac casă bună
Primii care şi-au anunţat dezacordul cu privire la P.U.Z. au fost, aşa cum era de aşteptat, membrii PSD şi ALDE, care s-au arătat deosebit de deranjaţi de faptul că reprezentanţii firmei constructoare şi-ar fi făcut apariţia la şedinţa de analiză a mapei, fără a cere permisiunea, după cum susţin aceştia.
„Nu aveaţi ce căuta alături de noi, la comisia de urbanism, când am avut de stabilit avizele, când am studiat mapa. Ăsta a fost un punct pe care noi l-am luat ca o presiune din partea dumneavoastră. Când am ajuns, dumneavoastră eraţi deja la masă. Trebuia să ne aşteptaţi cel puţin pe hol să ne întrebaţi dacă puteţi intra sau nu“, a spus indignat consilierul Cătălin Misăilă.
De cealaltă parte, reprezentanţii investitorului spun că au cerut, aşa cum prevede legea, acordul de la preşedintele comisiei.
A urmat apoi o serie de argumente pro şi contra, din care nu a rezultat decât un singur lucru: în Consiliul Local Piatra-Neamţ treburile administrative nu se pot dezice nicicum de culorile şi interesele politice.
„Şi eu fac parte din această comisie de urbanism; din cei cinci consilieri, doi (de la PNL) au fost «pentru» şi trei (cei de la PMP, PSD şi ALDE) au dat aviz negativ. Cetăţenii trebuie să ştie cine este împotrivă“, a replicat consilierul Valentin Ciobanu.
Într-un final, cei care spun „nu“ vehement hypermarketului s-au pus de acord asupra motivelor pentru care refuză să accepte proiectul: primul ar fi „vocea pietrenilor“ (de fapt a unui singur cetăţean care a conceput o scrisoare deschisă împotriva construcţiei hypermarketului); al doilea ar fi faptul că documentaţia depusă la primărie este în continuare lacunară şi neactualizată, iar al treilea, faptul că problema litigiului pentru terenul pe care ar trebui să se construiască magazinul nu a fost încă lămurită în instanţă.
Drept pentru care, într-un final, votul şi-a spus cuvântul: nici de această dată nu s-a reuşit aprobarea PUZ-ului, pas important înaintea obţinerii autorizaţiei de construcţie. Cât despre investitor… nu se ştie dacă va mai da dovadă de aceeaşi insistenţă şi în şedinţele viitoare.
(Roxana ZAHARIA)




O vad in poza pe doamna Victoria Paduraru transpirand pentru prosperitatea orasului.Felicitari doamnei Emilia Arcan!
Vai de acest oras!