Sfârşitul toamnei vine cu veşti bune pentru tinerii din Piatra-Neamţ care au depus la primărie solicitări pentru a primi o locuinţă ANL. Marţi, consilierii locali au aprobat lista cu beneficiarii declaraţi eligibili în urma ultimei actualizări a dosarelor. Astfel, au mai fost onorate 50 de cereri, iar pentru restul de 39 se vor găsi soluţii până la sfârşitul anului, după cum garantează reprezentanţii primăriei.
În acelaşi timp, municipalitatea îi anunţă pe cei interesaţi că a primit asigurări de la Agenţia Naţională pentru Locuinţe cu privire la construirea unor imobile noi în Piatra-Neamţ, care vor fi destinate specialiştilor din domeniul medical. „Este foarte posibil ca în prima parte a anului viitor deja să înceapă construirea de locuinţe ANL noi pentru specialiştii din sănătate. Sunt foarte multe cazuri de medici tineri care au venit să profeseze în Piatra-Neamţ, la Spitalul Judeţean şi care îşi doresc o locuinţă în oraşul în care lucrează“, a precizat primarul Dragoş Chitic.
(Roxana CHIRILĂ)




De munca si chirie n-au auzit? Tot comunitatea trebuie sa le construiasca locuinte?