Acasă Sport Fotbal – Meci internaţional de pregătire Under 15: Victorie „en-fanfare“, dar abia...

Fotbal – Meci internaţional de pregătire Under 15: Victorie „en-fanfare“, dar abia după pauză

1626
0
DISTRIBUIȚI
Costel Enache isi felicita elevii la gol in meciul amical de fotbal dintre reprezentativele U 15 ale Romaniei si Moldovei,desfasurat pe stadionul sintetic Ceahlaul din Piatra Neamt, marti 21 februarie 2017. Razvan Pasarica/ SPORT PICTURES

l România – Rep. Moldova 3-0 (0-0) l pentru „tricolori“ au marcat: Sima (52), Pocol (78), Bairam (81)

Selecţionata „tricoloră“ de fotbal a României Under 15 a disputat ieri după-amiază, pe terenul sintetic al stadionului pietrean „Municipal-Ceahlăul“, al doilea joc de pregătire al acestei etape. Testul a fost programat în compania reprezentativei similare a Republicii Moldova şi a încheiat stagiul de o săptămână parcurs în urbea noastră. Spre deosebire de prima confruntare între cele două echipe naţionale de juniori (cele mai tinere la momentul actual), derulată marţi 21 februarie în aceeaşi locaţie şi terminată nedecis (scor 1-1), la meciul de ieri, succesul a revenit, clar, reprezentativei României. Elevii selecţionerului pietrean Costel Enache au câştigat la scor de forfait jocul doi cu basarabenii: 3-0.

Niciun nemţean în lotul „tricolor“

Pentru formula de start, tehnicianul pietrean a început meciul de ieri cu următorul „unsprezece“: Sava – Grosu, Drăguşin, Mocioacă, Florică – Grameni, Pănoiu – Sima, Cârjan, Bani – Iani. De partea cealaltă, selecţionerul echipei reprezentative de juniori U-15 a Republicii Moldova, Alexandru Guzun a optat pentru formula de start: Smailena – Calestru, Ciobanu, Istrati, Zaporojan – Lisu, Covali, Picus, Untură – Danu, Blănuţă.

După 20 de minute de tatonare, prima oportunitate de a deschide scorul i-a aparţinut fundaşului român Grosu, însă acesta a trimis balonul peste poarta oaspeţilor, dintr-o lovitură liberă. Ai noştri au rămas în ofensivă, iar după două minute Sima i-a pasat lui Iana pe culoar, însă atacantul echipei de juniori a României nu a izbutit să reia spre poarta moldovenilor. Şi Cârjan (marcatorul golului ega-lizator din primul test) a forţat deschiderea scorului, dar după o cursă de 20 de metri (min. 27) şi driblingul în faţa a doi adversari a şutat prea slab şi pe centrul porţii oaspeţilor.

Ultima ocazie de gol a primei reprize în jocul test de ieri le-a aparţinut tot alor noştri: Iana (min. 36) a şutat bine din marginea careului advers, însă balonul a ocolit de puţin cadrul porţii Moldovei.

Goluri marcate în repriza a doua

Pentru actul secund al confruntării de ieri, selecţionerul Costel Enache a operat patru înlocuiri în echipa sa. Astfel, Grosu, Florică, Mocioacă şi Pănoiu au părăsit terenul, iar în locul lor au intrat  Badea, Trucă, Dicu şi Borcea. Prima mare ocazie de gol a reprizei secunde în disputa de ieri a aparţinut tot românilor: Cârjan (min. 43) a scăpat spre poarta adversă dar a întârziat prea mult şutul şi a fost blocat. Ulterior, la doar câteva zeci de secunde distanţă, acelaşi Cârjan reia din careu, dar mingea este respinsă de un adversar din apropierea porţii sale. În minutul 45, tot Cârjan a pătruns în careul oaspeţilor, a încercat o centrare către un coechipier, dar adversarii au intervenit şi au blocat balonul.

După încă o schimbare în „unsprezecele“ selecţionatei noastre (Iana fiind înlocuit de Pocol) a apărut şi golul. 1-0 a fost în minutul 52: Iani a centrat foarte bine, iar Sima a marcat cu capul, din careu. După alte cinci minute, Sima şi Cârjan le-au lăsat locul pe teren lui Baiaram şi Păvăluc.

Meci închis de Bairam

Ultimul putea mări avantajul selecţionatei României în minutul 64, numai că şutut-centrare al acestuia a fost respins de portar în bară. În minutul 74, Pocol a avut oportunitatea desprinderii, însă şutul său din 14 metri a fost cadrat doar pe centrul porţii. Basarabenii au fost şi ei aproape de gol, la ocazia irosită de Danu (min. 74), al cărui şut a ocolit de puţin vinclul porţii noastre. Cu două minute înainte de finalul jocului, „tricolorii“ au punctat pentru 2-0: Borcea a interceptat un balon la mijlocul terenului, i-a pasat lui Păvăuc, acesta a centrat de pe stânga şi Pocol a marcat din 6 metri. Până la terminarea me-ciului, Bani şi ulterior portarul Sava au fost înlocuiţi cu Stan, respectiv portarul Chirilă. În primul minut al timpului suplimentar de joc, Baiaram a fost faultat în careu şi tot el a marcat din lovitura de pedeapsă ce a urmat. Selecţio-nata României U15 este compusă din jucători născuţi începând cu 1 ianuarie 2002.