10.4 C
Piatra Neamț
luni, mai 19, 2025
AcasăSportFotbal - Liga a II-a / Învinşi la scor de neprezentare prin...

Fotbal – Liga a II-a / Învinşi la scor de neprezentare prin „Răzbunarea“ jucătorilor

Date:

Sport Club Bacău – FC Ceahlăul 3-0 (1-0)

 

Au arbitrat: Eduard Ioniţă – Erchian Ionus şi Florin Iacob (toţi din Constanţa)

Echipe:

Sport Club Bacău: Miron – Belecciu, Ursu, Burcă – Mihălăchioae, Adăscăliţei, Dumitriu (67 Ţuţu), Giurgiu – Corban, Vraciu (79 Grumezescu), Drugă (79 Nemţanu). Antrenor: Cristian Popovici.

FC Ceahlăul: Barna – Cerrajeria, Napoli, Castells, Mitrofan – V. Călin – Margină, Drăghiceanu (58 Lupei), Hidalgo (72 Copoţ-Barb) – Bamba (68 Nedelcu), Bleda Rodriguez. Antrenor: Lidi Chertic (cel care i-a preluat locul lui Stefano Maccoppi, aflat în stare de suspendare).

Cum s-a marcat:

1-0 min. 18: Napoli comite un henţ în propria suprafaţă de pedeapsă, iar penalty-ul a fost transformat de Vraciu;

2-0 min. 55: tot Vraciu este găsit excelent în careul nemţean de către Dumitriu, iar de la 8 metri şutează plasat în stânga lui Barna;

3-0 min. 63: Drugă execută perfect o lovitură liberă de la 22 metri, lateral dreapta, peste zid, la vinclul porţii lui Barna.

 

Ceahlăul a pierdut sâmbătă la Bacău şi returul de pe terenul celor de la Sport Club Bacău. Jocul de acum două zile a contat pentru runda cu numărul 23 din seria I a eşalonului secund. După eşecul din tur (2-3 pe Borzoghean), formaţia pietreană a făcut doar un simplu act de prezenţă la meciul programat pe stadionul „Letea“ din oraşul vecin. Cei răutăcioşi susţin că rezultatul vine ca o „răzbunare“ a jucătorilor faţă de decizia conducerii FC Ceahlăul de a amâna, săptămâna trecută, achitarea salariului cuvenit. Drept este faptul că gruparea nemţeană a pornit cu handicap în ceea ce altădată era, chiar la nivelul întrecerii de Liga 1, „derbyul Moldovei“, unul al marilor orgolii.

Eşec previzibil

Conform previziunilor, Ceahlăului i-a fost aproape imposibil să câştige în deplasarea de sâmbătă. Ultimă clasată în campionatul Ligii a II-a interne, echipa pietreană a fost inexistentă în faţa unei formaţii a gazdelor hotărâtă să nu mai facă paşi greşiţi către faza play-off. Succesul Bacăului a fost unul firesc atât timp cât ai noştri au părut mai degrabă o adunătură de jucători, care cu greu se poate numi o echipă. Până la deschiderea scorului, localnicii şi-au permis să irosească două bune oportunităţi de a înscrie, prin Vraciu (min. 2) şi Corban (8). Primul a şutat inexplicabil de slab, din numai 6 metri, după ce a avut tot timpul din lume să trimită pe poartă şi să înscrie. La rândul său, Corban a şutat şi el din interiorul careului nemţean, însă pe direcţia portarului Barna, care a reţinut mingea.

Proteste la primele două goluri

Rămaşi fără replică la ocaziile băcăuanilor din primele 10 minute ale jocului, oficialii Ceahlăului s-au mulţumit sâmbătă doar să conteste arbitrajul, la primele două goluri. Pietrenii au protestat îndelung decizia arbitrului Ioniţă de a dicta penalty la presupusul henţ comis de fundaşul Napoli, în propriul careu. Apoi, înainte de golul doi al lui Vraciu, oaspeţii au acuzat un fault nesemnalizat de brigada de arbitri. Surprinzător sau nu, acelaşi „central“ Ioniţă a fluierat pe Ceahlăul şi în jocul pierdut în prima etapă oficială din anul 2016, la Călăraşi.

Trei încercări de gol ale oaspeţilor

Trei au fost momentele în care jucătorii Ceahlăului au ajuns, sâmbătă, la poarta băcăuanilor. Mai întâi Hidalgo i-a încercat vigilenţa fostului goal-keeper al pietrenilor, Miron, însă ultimul a reţinut balonul în „doi timpi“, după care Margină a şutat puternic dar imprecis, pe lângă poarta gazdelor. În actul secund, unica oportunitate de gol a nemţenilor a fost cea în care Napoli a reluat balonul cu capul, după o centrare din lateral dreapta, venită în urma unei lovituri libere şi rămasă fără rezultat. E drept şi că adversarii ar fi putut încheia jocul la o diferenţă mai clară. Bacăul a fost aproape de 4-0 prin nou-intratul Nemţanu; acesta l-a „chitit“ pe Barna, cu un şut de la marginea careului de 16 metri.

Urmează „finala“ pentru locul 12: miercuri, acasă, cu Oţelul Galaţi

Mai important decât meciul de sâmbătă, pierdut la Bacău, pentru Ceahlăul se anunţă a fi disputa de peste două zile, în propriul fief. Miercuri, de la ora 15, în runda 24 a sezonului, la vizita juniorilor de la Oţelul Galaţi, pietrenii nu au decât varianta victoriei. Numai succesul poate ajuta pe Ceahlăul să urce în clasament. Cu trei puncte, galben-negrii ar scăpa, pentru moment, de ultimul loc al seriei I (13), cel care asigură retrogradarea directă în Liga a III-a, înainte de faza play-out. La ultimele două etape rămase din sezonul regulat (tur-retur), pietrenii par ceva mai avantajaţi decât oţelarii în sensul că gălăţenii mai au de disputat numai jocul de pe teren propriu cu Rapid Bucureşti şi vor sta în runda rundă. La rândul lor, pietrenii vor mai avea oportunitatea de a câştiga şi alte puncte în jocurile cu Berceni (deplasare), respectiv Baloteşti (acasă).

Spaniolul Galan şi-a încheiat socotelile cu Ceahlăul: reziliere de contract

 

Nemţenii iarăşi nu l-au putut avea aproape pe antrenorul italian Stefano Maccoppi. Acesta a trebuit să stea exilat undeva în tribună, ispăşindu-şi a doua etapă a suspendării primită după jocul de la Pojorâta. Apoi, în lotul jucătorilor nu au putut fi utilizaţi Emmanuel Mendy şi Bruno Gomis. Aceştia au trebuit să răspundă convocării la echipa naţională a statului Guineea Bissau, pentru partida împotriva Kenyei din preliminariile Cupei Africii din Gabon-2017. În plus, Ceahlăul l-a pierdut, de săptămâna trecută, probabil tot ca urmare a faptului că nu şi-a primit banii până acum, pe mijlocaşul Pedrosa Galan. Apropiaţii echipei au confirmat rezilierea contractului, de comun acord şi pe cale amiabilă, între jucător şi clubul pietrean de fotbal.

 

Declaraţii:

Lidi Chertic (antrenor Ceahlăul): „Din păcate, avem speranţe puţine de a evita retrogradarea! Obiectivul nostru este de a scăpa de ultimul loc în clasament şi de a ajunge în play-out. Sper ca după meciul de miercuri cu Oţelul să evităm retrogradarea directă, dar mai apoi, în faza play-out, şansele noastre sunt mici.“

Cristi Popovici (antrenor Sport Club Bacău): „Consider că la meciul cu Ceahlăul nu s-a pus niciun moment problema învingătorului. A fost un joc pe care l-am controlat de la început până la sfârşit şi ne declarăm foarte mulţumiţi de ce am realizat“.

Celelalte partide ale etapei 23 din Liga a II-a s-au terminat cu următoarele rezultate: Oţelul Galaţi – Farul Constanţa 2-5 / Dacia Unirea Brăila – Academica Clinceni 1-0 / Gloria Buzău – Dunărea Călăraşi 0-4 / ACS Berceni – CS Baloteşti 2-2 / Rapid CFR Suceava – Rapid Bucureşti 0-0. Bucovina Pojorâta a stat.

Etapa a 24-a (23-24 martie): Acade-mica Clinceni – Bucovina Pojorâta / CS Baloteşti – Gloria Buzău / FC Ceahlăul – Oţelul Galaţi / Dunărea Călăraşi – Dacia Unirea Brăila / Farul Constanţa – ACS Berceni / Rapid Bucureşti – SC Bacău. Rapid CFR Suceava stă.

 

(Ciprian AVĂDANEI)

Ultimele știri 🗞

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.