Elevi instruiţi de poliţişti

Data:

În ziua de 9 martie, poliţiştii bicăjeni de ordine publică au desfăşurat o activitate preventivă în cadrul Şcolii Gimnaziale 2 Bicaz – Dodeni, în vederea diminuării riscului infracţional şi victimal în rândul minorilor. Activitatea desfăşurată de oamenii legii a avut drept scop informarea copiilor privind potenţialele pericole la care sunt expuşi, în vederea conştientizării importanţei adoptării unui comportament responsabil. Pentru buna înţelegere a rolului Poliţiei în comunitate, poliţiştii au purtat discuţii interactive cu copiii, ce au vizat recunoaşterea formelor de manifestare a violenţei, modul de sancţionare a acesteia şi identificarea celor mai eficiente măsuri pentru adoptarea unui comportament non-conflictual.

(Mihai SAVA)

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.
Captcha verification failed!
Scorul utilizatorului captcha a eșuat. va rog sa ne contactati!
 ADF
 ZENYTH
 DANIROM

Ultimele ştiri

Articole asemănătoare
Alte articole

Mafia braconajului pe Lacul Izvoru Muntelui

Luni, după mai multe ore de „filaj“ făcute de...

Percheziţii în trei comune şi Piatra-Neamţ

Marţi, în cadrul operaţiunii „Jupiter“, sub coordonarea Parchetului de...