21.7 C
Piatra Neamț
duminică, iunie 22, 2025
AcasăAdministratieDoctorate cu epoleţi

Doctorate cu epoleţi

Date:

Trei ofiţeri din cadrul Inspectoratului Judeţean de Poliţie (IJP) se află pe lista celor 623 de persoane care şi-au obţinut titluri academice de doctori în Drept, Ordine Publică şi Siguranţă Naţională, la Şcoala Doctorală a Academiei Naţionale de Poliţie „Alexandru Ioan Cuza“, între 1995 – 2016.

De la noi, pe această listă fi-gurează comisarul-şef Vasile Benoni Beşu (şeful Serviciului de Investigaţii Criminale din IJP). În vara anului 2013, sub îndrumarea profesorului universitar Victor Aelenei, ofiţerul a susţinut teza „Fraudarea instrumentelor de plată electronică“. Tot atunci, comisarul-şef Paul Tablan (comandantul IJP) a susţinut teza de doctorat coordonată de acelaşi profesor, pe tema „Schimbul de date şi informaţii cu privire la ADN“. De asemenea, comisarul-şef Neculai Catană, îndrumat de profesorul George Marius Ţical, a susţinut, pe 7 aprilie 2014, teza de doctorat „Executarea sancţiunilor contravenţionale în România“.

Lista doctorilor de la Academia de Poliţie îl cuprinde şi pe Iftimie Petrariu, şeful Gărzii Judeţene de Mediu. Sub îndrumarea profesorului Damian Miclea, pe 20 iunie 2013, el a susţinut teza „Managementul autorităţilor locale alese în menţinerea Ordinii Publice“.

Conform legii, „poliţiştii care posedă titlul ştiinţific de doctor beneficiază de un spor de 15% din salariul de bază, dacă îşi desfăşoară activitatea în domeniul pentru care posedă titlul ştiinţific respectiv“.

(Mihai SAVA)

Ultimele știri 🗞

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.