l sora lui, care s-a jucat cu o lumânare şi a dat foc casei, s-a intoxicat cu monoxid de carbon l părinţii minorilor sunt cercetaţi penal
Un băieţel în vârstă de numai un an şi patru luni, din comuna Doljeşti, a murit, iar sora acestuia, de trei ani, s-a intoxicat cu monoxid de carbon, într-un incendiu petrecut vineri seara, pe la ora 17.00, la locuinţa familiei Chiriac, din comuna Doljeşti. Copilaşii rămăseseră singuri acasă, iar fetiţa a început să se joace cu nişte chibrituri găsite prin cameră, a aprins o lumânare şi a dat foc păturii de pe pat. În scurt timp, flăcările au cuprins salteaua şi întreaga cameră. Familia Chiriac este de loc din Stăniţa, dar locuieşte într-o clădire din curtea unui depozit de cereale din Doljeşti, unde lucrează tatăl minorilor.
„Din primele cercetări s-a stabilit faptul că în jurul orei 16.15, minorii au fost lăsaţi singuri într-o cameră de locuit, iar pe fondul nesupravegherii din partea părinţilor, unul din cei doi copii s-a jucat cu o sursă de foc, de la care s-au aprins materialele textile ce se aflau pe patul din cameră. Flăcările s-au extins apoi în restul camerei, cei doi minori fiind evacuaţi din cameră de către tatăl acestora, un bărbat de 37 de ani, care împreună cu o altă persoană au reuşit să stingă flăcările“, a declarat subinspectorul Elena Bulgărea, purtător de cuvânt al Inspectoratului Judeţean de Poliţie.
Băieţelul nu mai respira când a fost scos din foc, dar după acordarea primului ajutor a reînceput să-i bată inima. „Minorii au fost preluaţi de SMURD, apoi de o ambulanţă, şi transportat la spital. A ars o saltea şi o porţiune din tavanul camerei“, a precizat sublocotenentul Andrei Grancea, purtător de cuvânt al Inspectoratului judeţean pentru Situaţii de Urgenţă. Băieţelul avea arsuri de gradul III pe trei sferturi din suprafaţa corpului, iar sora acestuia era intoxicată cu monoxid de carbon. Amândoi au fost transportaţi la Spitalul Municipal Roman, în vederea acordării de îngrijiri medicale. Din cauza leziunilor corporale grave suferite, băieţelul a fost transferat cu elicopterul la Spitalul Clinic de Urgenţă pentru Copii „Grigore Alexandrescu“ Secţia arşi – Bucureşti, unde, în dimineaţa de 17 ianuarie, a decedat.
Poliţiştii îi cercetează penal pe părinţii celor doi minori, sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de ucidere şi vătămare corporală din culpă.
(Ioana CALIŢCHO & Mihai SAVA)



