În seara de 30 iunie, la ora 19.30, poliţiştii au oprit pentru control o maşină care circula pe strada Brazilor, în oraşul Bicaz. La volan se afla un bărbat în vârstă de 39 de ani, din comuna Taşca Şoferul avea îmbibaţia alcoolică de 0,49 miligrame/litru. El a fost condus la spital, unde i s-au recoltat probe biologice în vederea stabilirii alcoolemiei, după care s-a ales cu dosar penal. Tot vineri la 19.40, în Ghindăoani, oamenii legii au prins un localnic de 49 de ani şofând cu 1,02 mg/l, în aerul expirat. Şi la ora 20.30, în aceeaşi zi, poliţiştii au fost anunţaţi că un şofer beat circulă pe bulevardul Nicolae Bălcescu, din municipiul Roman. Individul a fost identificat în persoana unui tânăr de 25 de ani, din Cordun, care avea îmbibaţia alcoolică de 1,45 mg/l şi nu deţinea permis. De asemenea, pe 1 iulie, la ora 21.10, în Români, a fost prins un localnic de 51 de ani care conducea un autovehicul pe DJ 155I, cu 0,81 mg/l, în aerul expirat.
Tot la sfârşitul săptămânii trecute, poliţiştii şi jandarmii au dat 29 de amenzi în valoare de 9.500 de lei, în zona Secţiei Rurale Dulceşti, reţinând un permis de conducere şi retrăgând trei certificate de înmatriculare. Şi în Piatra-Neamţ, oamenii legii au avertizat un scandalagiu şi au reţinut un certificat de înmatriculare. Totodată, la Târgu-Neamţ, au fost aplicate nouă sancţiuni contravenţionale în cuantum de 1.690 de lei. (Mihai SAVA)



