Acasă Sport Atletism – Veterani / În cursa de 5.000 de metri, pietreanul Gheorghe...

Atletism – Veterani / În cursa de 5.000 de metri, pietreanul Gheorghe Moise a terminat al cincilea la Balcaniada din Serbia

1773
0
DISTRIBUIȚI

Atletul pietrean Gheorghe Moise a dovedit un parcurs remarcabil în cadrul întrecerii Campionatului Balcanic rezervat categoriei veterani. Evenimentul sportiv a fost desfăşurat la finalul săptămânii trecute (21-25 septembrie) la Novi Sad (Serbia). Acolo, reprezentantul grupării CS Ceahlăul a ţinut să-şi testeze potenţialul în compania unor adversari din străinătate. Înaintea participării la Balcaniada veteranilor, Gheorghe Moise a fost medaliat, pe plan intern, în cadrul campionatului naţional în aer liber. Pietreanul a concurat în Serbia la categoria 56-60 ani, secţiune în cadrul căreia a încheiat cursa celor 5.000 metri pe un onorabil loc 5. 21 de minute, o secundă şi 35 de sutimi a fost timpul de concurs pe care Gheorghe Moise l-a înregistrat în reuniunea atletică de la Novi Sad, rezultat care-i aduce sportivului nostru un nou record personal. Iniţial, atletul pietrean se pregătise doar pentru parti-ciparea în proba de 5 kilometri a Campionatului Balcanic, dar pentru că s-a simţit în puteri, acesta a mai luat startul şi în proba de 1.500 metri. Acolo, Moise a ajuns al şaselea la linia de sosire, la capătul a 5 minute, 45 secunde şi 76 sutimi trecute după momentul startului.

„Sunt foarte mulţumit de realizările mele competiţionale din acest an, nu doar de pe parcursul Balcaniadei din Serbia. Când m-am întors acasă, bucuria a fost dublată de cea a antrenoarei Iulia Olteanu-Negura. Antrenoarea a remarcat faptul că la proba de 5.000 de metri am realizat cel mai bun timp al meu“, a spus Gheorghe Moise. Atletul de la CS Ceahlăul s-a ales cu amintiri foarte frumoase din Serbia. Acolo a legat prietenii cu alţi competitori din Grecia, Muntenegru şi Sovenia. „În plus am satisfacţia de a mă fi numărat printre foştii atleţi de performanţă, în condiţiile în care eu am practicat luptele. Turele de alergare le-am făcut mai mult pentru mine, în ultimii ani, pentru a mă menţine sănătos“, a adăugat Gheorghe Moise. Balcaniada de la Novi Sad a adunat la start concurenţi din Serbia, Turcia, Grecia, Bulgaria, România, Slovenia, Muntenegru, Croaţia, Macedonia, Bosnia-Herţego-vina şi Republica Moldova. Atletul Gheorghe Moise şi-a anunţat participarea la Semimaratonul Curtea Domnească, întrecere organizată la Piatra-Neamţ în data de 16 octombrie.