l contribuţia lunară va fi de cel mult 60% din valoarea pensiei
Centrului pentru persoane vârstnice „Casa Bunicilor“ din Roman vor plăti, în acest an, o contribuţie lunară reprezentând cel mult 60% din valoarea pensiei dacă doresc să rămână în respectivul centru. Decizia aplicării unei taxe care să compenseze o parte din cheltuielile de întreţinere (calculate la 957 de lei de persoană, pe lună) va fi luată de consilierii romaşcani într-o şedinţă programată astăzi. Până în 2015, cazarea şi masa oferite în cadrul centrului rezidenţ ial „Casa Bunicilor“ au fost gratuite, deoarece proiectul în baza căruia a luat fiinţă centrul administrat de Primăria Roman şi de Asociaţia „ROMAN 2000“ a fost declarat prin cererea de finanţare ca fiind negenerator de venit. În luna decembrie 2015, autorităţile ce gestionează fondurile europene au confirmat Primăriei Roman că impunerea unei contribuţii lunare din partea beneficiarilor centrului rezidenţial nu este de natură să atragă corecţii privind finanţarea nerambursabilă. Drept urmare, în 2016 a fost stabilită o contribuţie lunară de 568 de lei/persoană. (Liviu ILIE)



