l totodată, reprezentanţii clubului pietrean de fotbal trebuiau să achite în avans şi baremul de arbitraj la jocul de mâine cu CS Baloteşti, pe teren propriu
Pentru că mai au o restanţă neachitată a baremului de arbitraj la un meci oficial din cadrul turneului play-out în Liga a II-a (seria I), oficialii FC Ceahlăul riscă să nu mai fie programaţi la jocul de mâine. În cadrul celei de-a cincea etape a turului de campionat play-out, galben-negrii de la Ceahlăul ar trebui să primească sâmbătă (de la ora 11), pe Borzoghean, vizita ilfovenilor de la CS Baloteşti. Oamenii din curtea stadionului pietrean „Municipal“ spuneau ieri că disputarea partidei de mâine este însă condiţionată de achitarea datoriei taberei pietrene pentru baremul de arbitraj de la meciul precedent susţinut pe teren propriu. Este vorba de restanţa banilor către brigada de arbitri care a oficiat la meciul cu Bucovina Pojorâta. „Ştiu că până astăzi (n.n. ieri după-amiază) ar fi trebuit să ne achităm de această plată a baremului de arbitraj. În plus, pentru că oficialii federali ne ştiu de acum ca recidivişti în restanţele baremurilor către arbitri, clubul era obligat să achite, în avans, plata baremului pentru următorul joc oficial, cel programat pentru ziua de sâmbătă, cu Baloteşti“, declara, ieri, o sursă din cadrul clubului pietrean de fotbal.
„Noi ne antrenăm în fiecare zi, restul e treaba diriguitorilor!“
La rândul său, antrenorul Valentin Vasile Avădanei era ieri convins că partida oficială a echipei sale, în etapa turneului de play-out cu CS Baloteşti, se va desfăşura cu siguranţă. „Atât timp cât nu am fost anunţaţi de nicio persoană oficială din club că nu am fi programaţi în partida de sâmbătă, noi rămânem pe în etapa de pregătire. Respectăm programul şi ne antrenăm în fiecare zi. Restul e treaba diriguitorilor clubului!“
După cele cinci etape desfăşurate din seria I de play-out a eşalonului secund intern, FC Ceahlăul ocupă ultimul loc în clasament. Conform criteriului sportiv, pentru că nu mai are oportunităţi de a acumula punctele necesare clasării deasupra liniei retrogradării, divizionara secundă este deja retrogradată în eşalonul trei.
(Ciprian AVĂDANEI)



