l cei doi, unul susceptibil de a fi promovat în lotul de Liga 1, iar celălalt deja purtător al ecusonului FIFA au avut de îndeplinit baremele în testele fizice, teoretice, video l la Mogosoaia, cei doi arbitrii pietreni au participat şi la antrenamente, dar şi la câteva lecţii practice
Neamţul a avut doi arbitrii asistenţi, reprezentanţi în cadrul seminarului organizat de Comisia Centrală de Arbitrii şi desfăşurat de luni 29 iunie şi până ieri 3 iulie în cadrul Centrului Naţional de Fotbal de la Mogoşoaia. Vlad Urzică (purtător al ecusonului FIFA) şi Ovidiu Arusoaiei (cotat între cei mai valoroşi arbitrii asistenţi dintre cei care activează la nivelul Ligii a II-a interne) au susţinut testările importante înaintea startului unei noi ediţii de campionat. Condusă chiar de preşedintele CCA (grecul Kyros Vassaras), acţiunea s-a adresat în special arbitrilor şi arbitrilor asistenţi de Liga 1. Între aceştia au fost incluşi şişase reprezentanţi ai corpului de arbitri din Liga a II-a, monitorizaţi şi susceptibili de a fi promovaţi la nivelul primului eşalon.
Reprezentant al României la cursul arbitrilor asistenţi din Europa
În prima zi a stagiului, arbitrii au participat la testarea teoretică, urmată de cea a probelor fizice. Marţi, miercuri şi joi, aceştia au trebuit să prezinte şi lecţiile cu teme practice având ca subiecte dintre cele mai variate şi care au fost ulterior analizate în faţa monitoarelor. Vlad Urzică, preşedinte al Comisiei Judeţene de arbitrii în cadrul AJF Neamţ este purtător al ecusonului FIFA de la 1 ianuarie 2014. Înainte de a participa, pe durata acestei săptămâni, la seminarul organizat de conducerea Comisiei Centrale de Arbitrii a FRF, pietreanul a mai fost prezent la o altă acţiune importantă. Vlad a fost ales de Uniunea Europeană de Fotbal Asociaţie (UEFA) ca singurul reprezentant al României participant la cursul dedicat arbitrilor asistenţi din Europa.
Lângă Philip Sharp, Hugh Dallas şi de suedezul Ljungberg
Fiecare ţară europeană a avut delegat un participant în evenimentul desfăşurat timp de patru zile, din 17 şi până pe 20 mai, la Atena (Grecia). Ca reprezentanţi ai forului continental fotbalistic (UEFA) au participat englezul Philip Sharp, scoţianul Hugh Dallas şi de suedezul Ljungberg. Ca în fiecare stagiu similar la care a răspuns afirmativ, arbitrul asistent pietrean a avut parte şi în Grecia, în primăvară, de testări în plan fizic, cursuri teoretice şi de teme practice. Interpretat mai mult ca o simplă verificare a tuturor subiecţilor prezenţi (28 de arbitrii asistenţi în total), pe baza celor consemnate la seminarul de la Atena, oficialii UEFA pot solicita delegări pentru arbitrii asistenţi la partidele oficiale inter-cluburi.
Aşteaptă o nouă delegare în plan internaţional
Acestea au început deja să fie programate, în startul noii ediţii 2015-2016 a întrecerilor continentale importante, precum tururile preliminare din Europa League şi Champions League. Înscris deja pe lista comisiei UEFA, pietreanul Vlad Urzică se aşteaptă să fie delegat, într-o brigadă exclusiv românească de arbitrii, la un nou meci internaţional. Până în prezent, arbitrul asistent de la Piatra-Neamţ are patru jocuri internaţionale bifate: unul în preliminariile Ligii Campionilor, două partide inter-ţări şi un alt meci, de campionat, în prima ligă din Qatar.
(Ciprian AVĂDANEI)




[…] cei doi, unul susceptibil de a fi promovat în lotul de Liga 1, iar celălalt deja purtător al ecusonului FIFA au avut de îndeplinit baremele în testele fizice, teoretice, video l la Mogosoaia, http://192.185.14.33/~mduje32/fotbal-arbitrii-asistenti-pietreni-vlad-urzica-si-ovidiu-arusoaiei-au-fost… […]