Mitrel Vasile Măncuţă, din satul Unghi (al comunei Dragomireşti), a fost condamnat de Tribunal la doi ani de închisoare cu suspendare, pentru cumpărare de influenţă. El are un termen de încercare de 24 de luni, în care trebuia să meargă la „semnat“, să frecventeze un program de reintegrare socială, să anunţe deplasările mai lunigi de cinci zile şi să muncească 60 de zile în folosul comunităţii. Bărbatul a încheiat un acord de recunoaştere a vinovăţiei cu procurorii, beneficiind astfel de reducerea pedepsei cu o treime.
Conform sentinţei, individul i-a dat 200 de euro unui prieten care a spus că ştie pe cineva, care este amic cu şeful de la Permise şi care-l poate ajuta să promoveze proba de traseu pentru a obţine permisul de conducere. Faptele s-au petrecut în perioada 11-12 iulie 2018, în condiţiie în care Măncuţă promovase sala şi urma să dea oraşul. Cel care i-a spus că „se poate rezolva“ cu 200-400 de euro are un salon de tatuaje în municipiul Piatra-Neamţ. A primit banii, Măncuţă a căzut la examen, dar nu i-a înapoiat acestuia pe urmă decât 150 de euro, restul spunând că reprezint recompensarea sa pentru toate demersurile pe care le-a făcut.
Deşi faptele s-au petrecut în 2018, condamnarea a venit abia acum pentru că dosarul a fost disjuns din altul, instrumentat de către DIICOT, care privea un caz în care se făceau cercetări într-un grup infracţional specializat în fraudarea contoarelor de energie electrică. De altfel, cazul de cumpărare de influenţ a ieşit la iveală din interceptarea convorbirilor celor care se ocupau cu fraudarea contoarelor: unul din ei i-a spus altuia că are o cunoştinţă care poate „interveni“ la şeful de la Permise.
(Mihai SAVA)



