Invitaţie la teatru

Data:

„Anatol“, de Arthur Schnitzler, un spectacol care a avut premiera în primăvara anului trecut, se va juca din nou, la sfârşitul acestei săptămâni, pe scena Teatrului Tineretului.

Regizată de Răzvan Muraru, piesa îi are în distribuţie pe: Dan Grigoraş, Răzvan Bănuţ, Gina Gulai, Lucreţia Mandric, Nora Covali, Ecaterina Hâţu, Florin Hriţcu, Dan Covrig (figuraţie specială).

Arthur Schnitzler se numără printre fondatorii modernităţii în literatură, preluând în textele sale achiziţiile psihanalizei şi ale propriei practici medicale (înainte de a se dedica total literaturii, a profesat la Spitalul General din Viena, AKH), în chestionarea insistentă a raporturilor dintre sexe. «Anatol», îi serveşte lui Răzvan Muraru drept punct de plecare pentru crearea unor poveşti de iubire peste care pluteşte parfumul exalat de întunecatele flori ale nevrozelor. Iubirile lui Anatol şi Max, reorchestrate de tânărul regizor, sunt învelite într-un cocon de umor, cinism şi iraţional. Superficialitatea, egoismul, narcisismul, nesiguranţa, tulburarea psihică creează emoţii toxice care ucid iubirea.

Într-o lume în care schimbarea frecventă a partenerilor a devenit o trăsătură definitorie a societăţii, «Anatol» oferă răspunsuri despre fragilitatea cuplului.

Biletele pentru spectacolele programate sâmbătă, 16 ianuarie şi duminică, 17 ianuarie, de la ora 19.00 pot fi cumpărate de la agenţia de bilete.

(S. D.)

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.
Captcha verification failed!
Scorul utilizatorului captcha a eșuat. va rog sa ne contactati!
 ADF
 ZENYTH
 DANIROM

Ultimele ştiri

Articole asemănătoare
Alte articole

Şofer beat dus la puşcărie

Poliţiştii l-au depistat, în ziua de 22 iunie, în...

Accident cu opt victime în Săbăoani

Luni seară, în satul Traian (al comunei Săbăoani), a...

Incendiu violent în Rediu

Din cauza unui scurtcircuit apărut la un conductor electric...