Înotătorul pietrean Paul Laszlo a completat palmaresul propriei grupări Sporting Club cu o nouă medalie, adjudecată la proba de 200 metri spate. Elevul profesorului Ovidiu Găleată a urcat joi seară pe locul III al podiumului de premiere din cadrul Campionatelor Naţionale, rezervate categoriei juniori. Momentul important a fost consemnat la Hunedoara, în competiţia naţională desfăşurată în bazin scurt (25 de metri). Paul Laszlo nu a reuşit să-şi îmbunătăţească timpul de concurs, izbutit în aceeaşi zi, în etapa seriilor de calificare. Joi dimineaţă, pietreanul încheiase pe locul IV cursa celor 200 de metri în proba „spate“, dar cu un nou record personal: 2 minute, 12 secunde şi 51 sutimi. În finala B de juniori, joi seară, Paul a fost al treilea, dar cu un timp sub nivelul celui reuşit dimineaţa: 2 minute, 13 secunde şi 10 sutimi. Ieri, înotătorul nostru a concurat la 400 metri mixt, unde a terminat pe locul 6, dar a avut timp şi de câteva vizite în zona respectivă, la cele mai importante obiective stabilite de acasă. Astăzi, antrenorul Ovidiu Găleată îşi va susţine elevul în cadrul probelor 1.500 metri (cu speranţe în reuşita unei noi medalii adjudecate!). Duminică, în ultima zi a competiţiei de la Hunedoara, sportivul pietrean va concura la probele 100 metri spate şi 50 metri liber.
(Ciprian AVĂDANEI)



